Britští piloti dostali zelenou: Střílet na Rusy
Napětí mezi Ruskem a Británii stoupá
Britské stíhačky, které provádějí nálety na Islámský stát v Iráku, budou nově vyzbrojeny raketami vzduch–vzduch a piloti dostali svolení bránit se, pokud dojde ke střetu s ruským strojem. S odvoláním na zdroje z ministerstva obrany to uvedl britský list The Daily Star. Rusko se proti tomu ohradilo.
„Nikdo neví, co udělají Rusové příště. Nevíme, jak zareagují, pokud se dostanou do kontaktu se západní stíhačkou,“ uvedl jeden z představitelů ministerstva obrany pro britský list. Britští piloti proto budou napříště vyzbrojení teplem naváděnými střelami, které jim umožní bránit se, pokud budou napadeni ruským strojem. Zároveň dostali svolení tyto střely použít, pokud se octnou v ohrožení života.
Podle britského listu ale nadřízení pilotům zdůraznili, že jakékoli neospravedlněné střety s Rusy jsou nežádoucí a ruským strojům se mají pokud možno vyhýbat, protože by to mohlo přerůst ve velký mezinárodní střet. Situace nad syrským nebem je ovšem komplikovaná, protože piloti na sebe ani nemusí zaútočit, aby jeden druhého smetli z oblohy – stačí, aby se srazili.
„Když letadla létají nadzvukovou rychlostí, vzdušný prostor se zaplní velice rychle. Může dojít ke srážce nebo k neúmyslnému sestřelení ruského pilota,“ píše k tomu pro The Daily Star zdroj z ministerstva obrany. „Musíme chránit naše piloty. Zároveň se tím ale posouváme o další krok blíže k válce,“ dodává.
Zprávy o tom, že Britové budou moct v případě střetu střílet, pochopitelně zaznamenalo i Rusko. Kreml si proto pozval britského vojenského atašé v Moskvě, aby získal vysvětlení. Britský atašé však podle agentury Reuters uvedl, že informace k této záležitosti nemá a že předá oficiální odpověď v blízké budoucnosti.
Čtěte také: Světová média spekulují: Sestřelili Turci ruskou stíhačku?
Britské letouny, které jsou součástí mezinárodní koalice, jež bombarduje radikály z Islámského státu, ponesou čtyři rakety krátkého doletu AIM-132. Jedna taková raketa podle britského listu vyjde na 200 000 liber (přes 7 milionů korun) a dokáže se pohybovat rychlostí přes 3500 kilometrů v hodině. Na cíl ji potom navádí infračervené čidlo, které vyhledává zdroj tepla.
Začnou Rusové bombardovat islamisty v Iráku?
Obavy Britů o své piloty přicházejí v době, kdy Rusko už druhým týdnem provádí masivní nálety proti radikálům z Islámského státu. Zatím je bombarduje jen v Sýrii ale Kreml v posledních dnech naznačil, že by nálety mohl rozšířit i do Iráku, kde radikály už nyní bombardují letouny mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.
Během krátkého ruského angažmá v Sýrii došlo k několika incidentům, které vzbudily obavy týkající se bezpečnosti. Tento týden například Pentagon uvedl, že začátkem října musela americká letadla provést nouzový manévr, aby se nad syrským územím vyhnula ruským letounům. Turecko zase minulý víkend ostře protestovalo proti narušení svého vzdušného prostoru, kam se dostala jedna z ruských stíhaček.
Komplikovaná situace se ovšem dá řešit i dohodou, jak ukázalo sobotní jednání mezi americkými a ruskými armádními představiteli. „Jednání bylo profesionální a bylo zaměřeno na realizaci konkrétních bezpečnostních postupů,“ uvedlo ve svém prohlášení americké ministerstvo obrany. „Během rozhovorů bylo dosaženo pokroku a USA se s Ruskem dohodly, že další jednání se uskuteční v blízké budoucnosti,“ dodal Pentagon. V jednáních jde zejména o zajištění bezpečnosti letadel.