ANO ve stopách ODS. Plánuje nové spalovny za miliardy

ANO ve stopách ODS. Plánuje nové spalovny za miliardy
Brněnská spalovna neboli zařízení na energetické využívání odpadu Foto: SAKO Brno
1
Domov
Sdílet:

Ministerstvo životního prostředí počítá se stavbou nových velkých spaloven komunálních odpadů za miliardy korun. Předpokládá to návrh nového Plánu odpadového hospodářství, který úřad pod vedením ministra Richarda Brabce (ANO) poslal ostatním resortům k připomínkování. Stavbu nových zařízení na energetické využívání odpadu prosazoval už Brabcův předchůdce Tomáš Chalupa (ODS). Podle kritiků ale jde o nejdražší způsob, jak se zbavit odpadků.

Když před pár lety rozhodovali obyvatelé Chotíkova u Plzně o stavbě velké spalovny komunálního odpadu, její zastánci zvítězili jen nejtěsnějším rozdílem. Ze 604 lidí, kteří odevzdali svůj hlas, souhlasilo se spalovnou 312 z nich.

Ministerstvo životního prostředí teď přichází s plánem, podle kterého by spalovny měly vyrůst i v dalších regionech – třeba v Karviné nebo v Mostě. Zatímco v současnosti je kapacita tří spaloven v Praze, Liberci a Brně zhruba 660 tisíc tun odpadů ročně, podle navrhovaného Plánu odpadového hospodářství by to za několik let mohlo být až o 800 tisíc tun více.

Spalovnami proti skládkám

Úřad ministra Brabce tento krok vysvětluje snahou omezit ukládání komunálních odpadů na skládkách. Podle poslední Zprávy o stavu životního prostředí končí na skládkách asi 54 procent odpadků, recykluje se zhruba 30 procent a do spaloven se vozí 12 procent.

„Z Plánu odpadového hospodářství je zřejmé, jakým směrem se chceme do budoucna ubírat. V první řadě je to předcházení vzniku odpadů a snížení množství odpadů ukládaného na skládky. Tato strategie zahrnuje i možnost zvýšení procenta odpadů, které bude zpracováno v zařízeních na energetické využítí odpadů,“ uvedla pro ECHO24.cz mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Konkrétní číslo, kolik spaloven by si v optimálním případě představovalo, ovšem ministerstvo nesdělilo. Kupříkladu zmiňovaná spalovna v Chotíkově, která by měla být dokončená na konci příštího roku, bude mít kapacitu 100 tisíc tun.

„Žádný plán, kolik by mělo být v České republice spaloven, na našem ministerstvu neleží. My přece nejsme ti, kteří by to měli určovat. Bude to záviset na zájmu investorů financovat takové projekty – ať už s podporou, nebo bez podpory Evropské unie,“ poznamenala mluvčí Roubíčková.

Nejdražší likvidace odpadků

Kritici upozorňují, že spalovny jsou v současnosti nejdražším způsobem, jak se zbavit odpadků. „Je to nejnákladnější způsob zpracování komunálního odpadu,“ potvrdil pro ECHO24.cz ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.

Ministerstvo se ale snaží českým investorům ulevit a dojednat dotace na stavbu spaloven s Evropskou unií, jak o to usiloval třeba už někdejší ministr Chalupa. Rozhovory ale zatím pro české vyjednavače neskončily úspěšně.

„S Evropskou komisí jednáme a nebudeme předjímat výsledky jednání,“ řekla ministerská mluvčí Roubíčková. Dodala, že se v návrhu nového Operačního programu Životní prostředí počítá na všechny projekty v oblasti odpadů s více než 460 miliony eur. Případná částka pro spalovny zatím nebyla stanovena.

Zmiňovaná spalovna v Chotíkově vyjde na víc než dvě miliardy korun, přičemž investor – Plzeňská teplárenská – počítala zhruba s půl miliardou korun z EU. „O evropskou dotaci stále usilujeme,“ uvedl pro ECHO24.cz šéf projektu Vlastimil Borecký.

Brusel už spalovny nechce

Podle ředitele asociace odpadového hospodářství Petra Havelky by ale chotíkovská spalovna a další plánovaná zařízení s evropskými dotacemi příliš počítat neměly.

„Peníze nedostanou,“ konstatoval Havelka. „Evropa už nemá spalovny jako svou prioritu. Dává větší důraz na třídění a materiálové využití odpadu.“

Podle Havelky nejsou příliš reálné ani dotace z domácích zdrojů anebo zdražení poplatků za odpady od občanů. Spalovny, které zároveň vyrábějí teplo a proud, přesto na jistou formu dotací mají nárok. Podle zákona o podporovaných zdrojích energie dostávají příspěvek za vyrobený proud – podobně jako třeba solární elektrárny.

„Je to pozlacená elektřina a pozlacené teplo,“ uvedl pro ECHO24.cz Ivo Kropáček z Hnutí Duha, podle něhož existují několikanásobně levnější technologie než spalování – například úprava odpadu na palivo a využití ve vhodných zdrojích, jako jsou třeba cementárny.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz