Pomáháte Asadovi! USA uvalily sankce i na šéfa šachistů
TREST ZA PODPORU syrského prezidenta
Spojené státy uvalily sankce na řadu podnikatelů a společností, které obviňují z podpory režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Na černé listině figuruje například George Haswani, takzvaný prostředník mezi Asadem a Islámským státem, nebo předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov, informuje Deutsche Welle.
Americké ministerstvo financí ve středu oznámilo, že uvalilo sankce na čtyři jednotlivce a šest společností včetně ruské banky za podporu syrského prezidenta. Odůvodňují to tím, že syrská vláda byla za posledních pět let zodpovědná za „rozsáhlou brutalitu a násilí“.
„Spojené státy budou pokračovat v cílení na finance všech těch, kteří Asadovu režimu umožňují páchat násilí na syrském obyvatelstvu,“ uvádí se v prohlášení.
Sankce znamenají zmrazení veškerého majetku dotčených ve Spojených státech a zákaz americkým společnostem, aby s nimi obchodovaly.
Čtěte také: Asadovi zabijáci přicházejí jako uprchlíci. Jsou to podvrhy?
Na seznamu figuruje například George Haswani, syrský podnikatel, který Asadovu režimu zprostředkovává nákup ropy od Islámského státu. Jeho společnost, která se nachází v oblastech ovládaných islamisty, je rovněž na seznamu. Evropská unie sankcionovala Haswaniho už v březnu letošního roku.
Další osobou na seznamu je ruský byznysmen a dlouhodobý předseda Mezinárodní šachové federace Kirsan Iljumžinov, kterého Spojené státy nařkly z napomáhání syrské vládě. Iljumžinov to však pro agenturu Interfax s tím, že „nikdy neměl obchodní zájmy v Sýrii ani Íránu“.
Čtěte také: Pragmatická politika Kremlu: Bombardovat a exportovat
Mezi další sankcionované patří Ruská finanční alianční banka, Primax Business Consultants nebo belizská firma Kremsont Commercial.
Vzhledem k tomu, že většina sankcionovaných pochází z Ruska, už na krok USA zareagoval náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Ryabokov. Ten obvinil Washington z hraní „geopolitických her“. Rusko a Írán zůstávají hlavními spojenci Asadova režimu, zatímco Spojené státy, státy Arabského zálivu a Turecko usilují o jeho odstoupení.