Čína přestane brát orgány svým vězňům
Kontroverzní transplantace
Příští měsíc ukončí Čína svůj program odebírání orgánů pro transplantace vězňům. Kontroverzní zpeněžování části těl odsouzenců na smrt skončí po několika desetiletích, cituje Reuters čínská státní média.
Už od 70. let minulého století funguje v čínském vězeňském systému nedobrovolné darování orgánů. Orgány brali ve věznicích odsouzeným na smrt, spekulovalo se ale i o případech, kdy byly části těl odebrány vězňům bez nejvyššího trestu. Čína patří k zemím s největším počtem transplantací i poprav.
Čínská vláda po sériích protestů rozhodla, že s tímto počínáním přestane. Organizace bojující za lidská práva i rodiny uvězněných v minulosti několikrát obvinily vládu, že jsou tyto transplantace prováděny bez souhlasu oběti nebo jejich blízkých. China Daily uvádí 1. ledna jako datum, kdy začne platit nový zákon, který pravidla transplantací upravuje.
„Odebírání orgánů pro transplantace od popravených vězňů je kontroverzní i přes písemný souhlas vyžadovaný od dárců a jejich příbuzných,“ řekl Huang Jiefu, šéf čínského výboru pro dárcovství orgánů. „Čínská vláda byla vždy odhodlána pokročit v otázce ukončení těchto postupů. Pouze veřejně darované orgány by měly být určeny pro transplantace.“
V Číně je tradičně vysoká poptávka po orgánech i kvůli tradičnímu přesvědčení, že mrtví jsou pochováváni nebo spalováni netknutí. Každý rok čeká na dárce více než 300 tisíc lidí, pouze jeden ze třiceti ale nakonec orgán dostane. V roce 2007 dosáhla poptávka maxima, což silně podpořilo ilegální trh s orgány. Čínská vláda reagovala nařízením, že dárce nesmí být živý, pokud nejde o partnery, pokrevní příbuzné nebo adoptivní členy rodiny.
„Nejnemocnějším bude transplantace uhrazena systémem, nehledě na jejich sociální status nebo bohatství. Soudy nebudou oprávněny rozhodnout, kam orgány poputují,“ dodal Huang. Podle odhadů popraví Čína ročně přibližně 3 tisíce vězňů, 13 000 lidí se dočká transplantace.