Záchrana unie? Merkelová a Hollande kývli Britům na omezení dávek
REFORMA EVROPSKÉ UNIE
Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande nabídli britskému premiérovi Davidu Cameronovi kompromis ohledně omezení sociálních dávek pro občany Evropské unie (EU) přicházející do Británie. Merkelová a Hollande navrhují, že by Británie mohla pozastavit dávky na tři roky ve snaze udržet Albion v unii.
Dva představitelé nejsilnějších zemí EU podle informací deníku Telegraph nabídli Cameronovi smírný plán ve snaze udržet jednání a také zachránit odchod Velké Británie z EU. Britský premiér totiž žádá reformu unie, která je podle něj podmínkou pro to, aby země v EU zůstala. V rámci reformy požaduje zastavení sociálních dávek pro nově příchozí do země.
Cameronův plán původně počítal s omezením sociálních dávek po dobu čtyř let. Tím chce britská vláda omezit počet občanů EU pobírajících britské dávky. Nově příchozí tak podle původního plánu měli v zemi pracovat čtyři roky a tím přispívat do místního sociálního systému a až poté by mohli mít nároky na případné dávky. Navržený kompromis počítá se třemi roky.
Čtěte také: Evropský Londýn je pro nás víc než sociální dávky
Představitelé EU včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky, Cameronův návrh odmítají, obávají se, že tak dojde k ohrožení principu volného pobytu. Německo a Francie ale nyní učinily krok, který si britský premiér podle Telegraphu pochvaluje a proběhlá jednání považuje za velmi úspěšná.
Camorn slíbil voličům, že dokonce roku 2017 vypíše referendum o setrvání země v EU, do té doby chce však nicméně reformu unie. Britský premiér formuloval počátkem listopadu oblasti, ve kterých musí dojít ke změně, jako je ochrana zemí mimo eurozónu, dohoda o posilování konkurenceschopnosti unie i snaha, aby se Londýna netýkal závazek „stále těsnější unie“, který vyplývá z unijních smluv.