Děsivé záběry z biofarmy: kuřata vařili zaživa
OCHRÁNCI ZVÍŘAT ZUŘÍ
Američtí aktivisté zveřejnili otřesné záběry z kuřecích velkochovů a jatek v Kalifornii. Zaměstnanci masokombinátů na nich hází malými kuřaty, bijí je pěstmi a kopanci a nebo jim jen tak z rozmaru vytrhávají pera. V jiných případech se zase kuře jedoucí na automatické lince „netrefí“ do břitvy, která ho má podříznout, a celý jateční proces tak prožívá při plném vědomí, informuje britský list The Independent.
Brutální záběry pořídili v období od dubna do června zaměstnanci masokombinátů společnosti Foster Farms v Kalifornii. Tato společnost je přitom držitelem certifikátu organizace American Humane Association, což znamená, že by měla chovaným zvířatům poskytovat nadstandardní péči, a rozhodně by je neměla týrat. Na podobném principu fungují například evropské biofarmy.
Záběry ze skrytých kamer, jež pořídili zaměstnanci na popud organizace Mercy for Animals, která bojuje za práva zvířat, však ukazují, že dodržování závazků stanovených certifikátem je přinejmenším sporné. Ostatní zaměstnanci, kteří nevěděli, že jsou natáčeni, totiž kuřata hrubě chytají za nohy a věší je na „zpracovací linku“, bijí je a vytrhávají jim z těla peří. Stejně tak jim nedělá problém vzít bednu plnou malých kuřátek a jednoduše ji vysypat z výšky na zem, jako kdyby v ní byl písek.
Kuřata, která mají to štěstí, že se dožijí dospělosti (některá během jejich života přejedou neopatrní řidiči náklaďáku), však ještě zdaleka nemají vyhráno. Čeká je totiž smrt na automatické lince, která je sice navržena tak, aby zvířata zemřela bezbolestně, ale která nepracuje vždy tak, jak by měla. V některých případech se stává, že kuře mine ostrou břitvu, která by ho měla podřezat a vjede do parní lázně při plném vědomí. Ve videu je zřetelně vidět kuře, které zemřelo v bolestech uprostřed horké páry.
To ostatně potvrzují i údaje americké vlády. Ty říkají, že ročně zemřou strašnou smrtí v parní lázni statisíce kuřat, která se nepodaří včas zabít břitvou. Nathan Runkle, zakladatel a ředitel organizace Mercy for Animals, proto požaduje, aby byla zpřísněna kritéria pro udělování certifikátu American humane Association. Podle něj by bylo dobré břitvy a parní lázně nahradit například otravným plynem, který by kuře bezbolestně usmrtil.
Na samotnou společnost Foster Farms se po zveřejnění videa snesla vlna kritiky a spotřebitelé, kteří její výrobky kupovali v dobré víře, že tím pomáhají právům zvířat, se dožadují vysvětlení. Společnost proto odvolala několik zaměstnanců, kteří se ve videu objevili a zahájila interní vyšetřování. Společnost má roční tržby v řádech milionů dolarů a zaměstnává tisíce lidí.