Sobotka zahájil boj o post předsedy strany, objede všechny kraje
Předseda ČSSD
Sociální demokraté dnes zahájili sérii nominačních krajských konferencí, které před březnovým sjezdem ukážou, jakou podporu má ve straně předseda a premiér Bohuslav Sobotka. Po prohře ČSSD v říjnových krajských a senátních volbách Sobotka čelil kritice, žádný vyzyvatel se ale do volby nového předsedy zatím nepřihlásil.
O nominacích v průběhu dneška rozhodnou sociální demokraté v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, v neděli pak ve Zlínském. Všude počítají s účastí předsedy vlády i uchazečů o další posty v předsednictvu. „Ambicí je, aby se předseda zúčastnil všech konferencí,“ řekl ČTK mluvčí strany Michal Kačírek. Krajské sekretariáty, které koncem týdne ještě dolaďovaly poslední detaily programu jednání, potvrdily, že vystoupení předsedy mají v plánu.
Regiony budou také hodnotit výsledky nedávných voleb. Podle Sobotky ČSSD neuspěla v některých krajích zejména kvůli dlouhodobým problémům z konkrétních regionů. Spolustraníkům vyčetl, že neměli v kampani podobné nasazení jako on. V dopise členům strany počátkem listopadu ale současně uznal, že strana mohla doplatit i na únavu z vládnutí. Slíbil zvýšení dynamiky práce kabinetu, lepší mediální vystupování a také obměnu v kabinetu i vedení strany. Na jeho návrh vládu příští týden opustí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nahradí je poslanec Jan Chvojka a šéf nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.
Změny média interpretují jako ústupek Sobotky zastáncům těsnějšího spojení s prezidentem a někdejším předsedou ČSSD Milošem Zemanem. Dienstbier, který stál za Sobotkou během takzvaného lánského puče, kdy se příznivci prezidenta pokusili předsedu strany vyšachovat z povolebních jednání, tvrdí, že ho Sobotka vyměnil za slib hladkého znovuzvolení.
Čtěte také: Sobotka: Chci být nadále šéfem strany. Připomněl zrádný ‚Lánský puč‘
Tejc stranu poškozuje, tvrdí Sobotka
V uplynulém týdnu Sobotka řekl, že chce ČSSD vést do sněmovních voleb v říjnu příštího roku v tandemu s dosavadním prvním místopředsedou, ministrem vnitra a „zrádcem zrádců“ v lánském puči Milanem Chovancem. Ve čtvrtek ohodnotil spolupráci s ním jako dobrou. O post statutárního zástupce se v pondělí přihlásil také poslanec a další z aktérů lánského puče Jeroným Tejc. Sobotka spolupráci s ním ve čtvrtek odmítl. Uvedl, že mezi předsedou a prvním místopředsedou strany musí vládnout „elementární porozumění a elementární shoda ve směřování strany“. U Tejce to necítí. Veřejným vystupováním podle něj Tejc v posledních týdnech stranu poškodil.
Žádný ze současných pěti místopředsedů ČSSD neoznámil, že by funkci nechtěl obhajovat. Jsou jimi vedle Martina Starce odpovědného za hospodaření strany náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a šéf sněmovny Jan Hamáček. Zájem o místo v nejužším vedení strany jako první z možných nových kandidátů avizoval poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. Nominaci hodlá získat v Hradci Králové v sobotu.
Krajské organizace budou jednat o podpoře vedení strany do konce února. Sjezd sociální demokraté naplánovali na polovinu března do Brna. Už na posledním zasedání širšího vedení strany před sjezdem 10. prosince v Praze chce Sobotka vytyčit hlavní body cesty do sněmovních voleb.