Novinářům hrozí doživotí. Psali o dodávkách tureckých zbraní do Sýrie
Pro dva turecké novináře, kteří loni zveřejnili informace o tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům, žádá prokurátor tresty doživotního vězení. Napsal to britský list The Guardian. Turecká prokuratura oba muže viní ze špionáže a vyzrazení státního tajemství. Obvinění novinářů již kritizovali někteří představitelé Evropské unie, USA či organizací pro lidská práva.
Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriet Can Dündar a jeho přední redaktor Erdem Gül byli zatčeni loni v listopadu poté, co zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba MÍT, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.
Navržení nejvyššího možného trestu v Turecku pro Dündara a Güla kritizoval ve středu na Twitteru i komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn. „Turecko, které jedná s EU o vstupu do unie, musí plně respektovat lidská práva, včetně svobody projevu,“ napsal Hahn. Stíhání osob za kritiku vlády a prezidenta je jednou z překážek vstupních jednání Bruselu s Ankarou.
Obvinění novinářů kritizoval minulý týden při své návštěvě Turecka i americký viceprezident Joe Biden, který se setkal i s Dündarovou ženou a synem. Podle organizace Human Rights Watch Dündar a Gül otištěním informací jen dělali svou práci. HRW též odsoudila tureckou vládu za to, že v zemi vytváří atmosféru strachu pro své oponenty.
Dündar nepřestává psát články do novin ani z vězení. „Snaží se tuto společnost a tuto zemi udělat jednobarevnou. Jen ´šéf´ bude moci mluvit, každý ho bude chválit a nikdo proti němu nebude smět nic říct,“ napsal ve sloupku v novinách Dündar. A dodal, že i když bude muset zaplatit cenu nejvyšší, nepřestane mluvit a psát pravdu. „Nemůžete nás porazit,“ prohlásil zatčený novinář.
Kvůli kauze dodávek zbraní do Sýrie byla v Turecku loni zatčena i řada prokurátorů a policistů, kteří se podíleli na vyšetřování případu. Čtyři prokurátoři a jeden policejní důstojník stanuli před soudem již loni v říjnu, ale na případ bylo uvaleno informační embargo.