Řekni mi, kolik alkoholu vypiješ, a já ti řeknu, co jsi za národnost
V Česku každý člověk starší 15 let vypije v průměru 13 litrů čistého alkoholu ročně. To vychází přibližně na dva alkoholické nápoje denně. Česko se tak řadí mezí 10 zemí na světě s největší spotřebou alkoholu. První příčka patří Bělorusku. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své výroční zprávě minulý týden. Časopis Time v návaznosti na zprávu vytvořil aplikaci, která dle množství vaší konzumace alkoholu určí, ke které národnosti typicky patříte.
Česko zaujímá spolu se Slovenskem 9. místo z 193 hodnocených zemí. Ve spotřebě vede nepřekvapivě pivo, o druhou příčku se rovným dílem dělí víno a drinky z tvrdého alkoholu. Většími pijáky jsou u nás muži, ti spotřebují okolo 20 litrů ročně, ženy jen devět. Celoživotních abstinentů je u nás pouze 2,6 % lidí, 8 % procent pít přestalo.
Ze sousedních zemí pijí méně Poláci (12,5 litrů), Němci (11 litrů) i Rakušané (10 litrů). Nejvíce alkoholu se spotřebuje v Bělorusku (17,5 litr), těsně za ním je Moldavsko (16,8 litru), na třetí příčku obsadilo Lotyšsko (15,4 litrů). Rusko je až na čtvrtém místě (15,1 litrů). Oproti tomu světový průměr se pohybuje okolo 6 litrů.
Aplikace pro určení typické národnosti
Časopis Time v návaznosti na zprávu Světové zdravotnické organizace (WHO), ohledně míry konzumace alkoholu na světě, vytvořil aplikaci, která vám řekne, ke které národnosti v pití alkoholu typicky patříte. Pomocí posuvníků si navolíte, kolik sklenic daného alkoholu (pivo, víno, drinky) vypijete týdně. Aplikace vám pak ukáže, která země v průměru vypitého alkoholu a jeho složení odpovídá vaší konzumaci.
Objevují se ale i země, které nikdy pod vlivem alkoholu nebyly, resp. jejich většinová populace. To je třeba případ Čadu nebo Středoafrické republiky. V desetimilionovém Čadu je přes 70 % populace celoživotních abstinentů. To trochu vyrovnává zbytek obyvatel, který alkohol konzumuje. Ten pije totiž opravdu pořádně. Každý v průměru spotřebuje ročně přes 30 litrů čitého alkoholu, což odpovídá 5 sklenkám denně.
Podle amerického Národního zdravotnického institutu je hranice míry konzumace alkoholu nastavena u mužů na 14 alkoholických nápojů týdně a 4 denně, u žen na 7 týdně a rovněž 4 denně. Po jejím překročení mohou nastat problémy spojené s alkoholismem.
V roce 2012 došlo k 3 milionům úmrtí spojených s konzumací alkoholu. Zvýšená konzumace alkoholu je jednou z příčin až 200 různých druhů onemocnění. Nejčastěji způsobuje alkoholismus, cirhózu jater nebo rakovinové nádory a úrazy následkem opilosti. Nejnovější výzkumy také tvrdí, že existuje vztah mezi zvýšenou mírou pití a infekčními onemocněními typu tuberkulóza a HIV/AIDS.