Hongkong požaduje na Pekingu více demokracie

Hongkong požaduje na Pekingu více demokracie 1
Svět
Barbora Pánková
Sdílet:

Během uplynulých deseti dnů se v Hongkongu uskutečnilo neoficiální referendum o posílení prvků demokracie v této čínské poloautonomní oblasti. Souhlas vyjádřilo 91 procent hlasujících a vysoká účast předčila očekávání organizátorů.

Neoficiální lidové hlasování v Hongkongu trvalo deset dní a skončilo v neděli 29. června. Voliči byli dotazováni, zda si přejí, aby veřejnost mohla nominovat kandidáty na vůdce této oblasti. 91 procent hlasujících vyjádřilo návrhu podporu.

Podle organizátorů, kteří jsou spojeni s hnutím Occupy Central with Love and Peace, se referenda zúčastnilo 792 808 osob. To je víc než deset procent ze zhruba sedmi milionů obyvatel Hongkongu. Již dříve organizátoři říkali, že budou spokojení s 100 000 hlasy a výsledek předčil jejich očekávání, napsal server The Christian Science Monitor.

Centrální čínská vláda přislíbila, že umožní občanům Hongkongu, aby si přímo volili svého nejvyššího představitele ve volbách v roce 2017. Nicméně kandidáty bude vybírat výbor složený převážně z loajalistů nakloněných Pekingu. Podle mluvčího hongkongské vlády referendum nemělo legální podklad, napsala BBC.

Podle analytiků tak vysoká účast v referendu i podpora vyjádřená návrhu naznačují, že dlouhodobé snahy obyvatel o dosažení plné demokracie nabírají na síle. Hlasování také čelilo kybernetickému útoku, uvedla dříve BBC.

Hongkong byl britskou kolonií až do roku 1997, kdy přešel pod správu Čínské lidové republiky. Oblast má vysoký stupeň autonomie. Nejvyšším představitelem je předseda výkonné rady, která plní funkci místní vlády. Předseda je volen na pět let a do funkce jej jmenuje centrální čínská vláda. Poslední volby se uskutečnily v březnu 2012 a předsedou se stal Leung Chun-ying.

Čtěte také: Tady se nečůrá! Dvouleté dítě rozlítilo Hongkong

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz