Čína devalvovala jüan, je na tříletém minimu
Zásah Čínské centrální banky
Čínská centrální banka po sérii nepříznivých zpráv z ekonomiky devalvovala oficiální kurz jüanu o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu za desetiletí od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na americký dolar. Kurz měny na místním devizovém trhu v reakci na to klesl vůči dolaru o 1,3 % na nejnižší úroveň za tři roky.
Centrální banka snížila střední kurz, od nějž se může tržní kurz každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,2298 jüanu za dolar z pondělní úrovně 6,1162 jüanu. Svůj krok označila za „jednorázové znehodnocení“ a vysvětlila jej změnou způsobu, jimž bude oficiální kurz napříště určovat.
Centrální banka uvedla, že od nynějška se bude při stanovování každodenního středního kurzu opírat o vývoj na trhu. Jednorázové snížení kurzu tak podle ní odpovídá na tržní tlaky na pokles měny.
Jüan se v posledních měsících v rámci povoleného dvouprocentního rozpětí takřka nepohyboval. Měl tendenci oslabovat, centrální banka ale jeho kurz podporovala, řekli místní obchodníci agentuře Reuters.
Podle komentátorů Peking devalvací reaguje zejména na zhoršování čínského exportu, který v červenci nečekaně klesl. Čína v posledních letech vedla politiku silného jüanu, která odpovídala na volání USA a dalších západních zemí po posílení dříve uměle nízko udržovaného kurzu a byla v souladu s novou orientací ekonomiky na domácí spotřebitele. To ale vedlo k poškozování vývozců.
Čínská ekonomika loni stoupla o 7,4 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let, a v letošním roce se zvyšuje meziročním tempem sedmi procent. Čínská centrální banka od loňského listopadu čtyřikrát snížila základní úrokové sazby, aby se pokusila podpořit hospodářskou aktivitu.