Aktivista Aj Wej-wej nedostal vízum do Británie. Prý je kriminálník

Aktivista Aj Wej-wej nedostal vízum do Británie. Prý je kriminálník 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velká Británie odmítla udělit šestiměsíční vízum čínskému aktivistovi a architektovi Aj Wej-wejovi, kterého vláda v minulosti držela za mřížemi. Podle tamních úřadů by měl každý žadatel uvést, zdali byl v minulosti souzen za trestný čin. To ale Aj Wej-wej ve skutečnosti nikdy nebyl. Jako bolestné získal krátké 20 denní vízum. Informovala o tom agentura AFP.

Aktivista Aj Wej-wej byl v dubnu 2011 zadržen a na 81 dní vzat do vazby kvůli svým lidskoprávním aktivitám, které se nelíbily čínskému režimu. Nikdy ale nebyl odsouzen za trestný čin. A to ani poté, co musela jeho společnost zaplatit pokutu ve výši 2,4 milionů dolarů (téměř 60 milionů korun) kvůli údajnému obvinění z neplacení daní a záměrného ničení dokumentů o účetnictví.

„Podle výpisu z trestního rejstříku jste byl v minulosti v Číně odsouzen za trestný čin, což jste neuvedl do své žádosti,“ odůvodnila Aj Wej-wejovi britská ambasáda v Pekingu své zamítnutí, které se snažila zmírnit alespoň udělením krátkodobého téměř třítýdenního víza. Média spekulují, že krok ze strany Británie může být ovlivněn plánovanou říjnovou návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a celkovou novou strategií Británie, která má být více otevřená vztahům s Číňany.

Aj Wej-wej se podle svých slov snažil britským úřadům situaci vysvětlit. To ale nikam nevedlo. Britové údajně trvali na spolehlivosti svých zdrojů a své pochybení odmítali. Aktivista a umělec se tak stihne krátce zúčastnit nové výstavy svých  děl v londýnské Royal Academy of Arts. Pak ale bude muset Británii opustit.

Čtěte více: Aktivista Aj Wej-wej může cestovat. Čína mu vrátila pas

V současné chvíli Aj Wej-wej plánuje žít v Německu, kde vyrůstá jeho šestiletý syn. Úřady mu udělily vízum na čtyři roky. Ještě před pár týdny ale aktivista nemohl cestovat vůbec. Neměl totiž pas, který mu v Číně zabavili v roce 2011.

Aj Wej-wej se proslavil především svým návrhem stavby pekingského národního olympijského stadionu, kterému se přezdívá „ptačí hnízdo“. Umělec později oznámil, že své práce na stavbě lituje, protože místo toho, aby sloužila všem lidem, se stala pouhým útočištěm elit.

Čtěte více: Přimaloval čínskému prezidentovi knírek. Tak ho zatkli

Sdílet:

Hlavní zprávy