V Alabamě chce politik prosadit povinnou kastraci pro násilníky
Trest za znásilnění dětí
Politik z amerického státu Alabama Steve Hurst podal návrh zákona, podle kterého si musí všichni sexuální násilníci nad 21 let před opuštěním věznice zaplatit vlastní chirurgickou kastraci. Zákon by se týkal násilníků, kteří zneužili děti mladší 12 let. Informoval o tom britský The Independent.
Politik podobný zákon navrhoval už sedmkrát od roku 2006 a pokaždé narazil na tvrdou kritiku. Ostatní státy v USA povinnou chirurgickou kastraci nemají, v některých se ale objevují zákony požadující chemickou kastraci nebo dobrovolnou chirurgickou kastraci.
Hurst je zastáncem chirurgické kastrace, kterou kritizují zástupci neziskové organizace American Civil Liberties Union jako „krutý a nevhodný trest“. Hurst oponuje: „Někteří lidé říkají, že je to nehumánní. Ale co je více nehumánní než znásilnění dítěte?“ Děti podle Hursta velmi trpí a nesou si to celý život. „Ty děti se z toho nikdy nevzpamatují. Pokud ti násilníci poznamenají děti na celý život, pak i oni sami by měli být do konce života poznamenáni,“ řekl politik.
Hurst zvažoval mírnější zákon, který by přikazoval jen chemickou kastraci. Ta spočívá v pravidelných injekčních podáních látky, která sníží v dotyčném hladinu testosteronu a sníží mu libido. Člověk, který podstoupí chemickou kastraci pak má testosteronu tolik, co dítě v předpubertálním věku.
Politik se však bojí, že léky by postupem času mohly ztrácet na účinnosti. Lidé by také mohli léčbu mohli bojkotovat tím, že by jednoduše brali testosteron, který je údajně dostupný online. Tomu se ale dá bránit přísným monitorováním a pravidelnými kontrolami. Chirurgická kastrace má však podle Hursta větší odstrašující účinek.
Zakladatel kliniky pro sexuální poruchy při Univerzitě Johna Hopkinse doktor Frederick Berlin však upozorňuje, že mnoho sexuálních útoků není vůbec sexuálně motivováno. „Někteří lidé mají jiné nebo další mentální poruchy, pouhá kastrace by nás mohla uvést do falešného pocitu bezpečí,“ říká Berlin. Lékař nicméně věří, že je role medicíny ve snižování libida a tím lepší sebekontroly pacientů důležitá. „Musí však jít o společný postup soudních složek a lékařských expertů,“ dodává.