Babiš se stýkal s detektivem, který řídil kauzu Nagyová

Zjištění časopisu reportér

Babiš se stýkal s detektivem, který řídil kauzu NagyováNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr financí a druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš udržuje několik let kontakty s detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Babiš byl na vyšetřovatele napojen minimálně od roku 2006, magazín Reportér přináší detaily této spolupráce na pozadí politického vzestupu nynějšího vicepremiéra. Spolupracoval mj. totiž s detektivem Markem Foglarem, který vedl vyšetřovací tým okolo kauzy Jany Nagyové, jakoukoli spojitost s následným pádem vlády ale Babiš popírá.

Napojení Andreje Babiše na ÚOOZ začalo podle článku magazínu Reportér v roce 2006, není ale vyloučeno, že spolupráce trvala déle. Nedlouho po vraždě Františka Mrázka byl Babiš kontaktován Markem Foglarem, detektivem s krycím jménem Šípek. „Andrej Babiš věděl hodně a v okolí Mrázka se pohyboval,“ uvedl pro časopis Reportér tehdejší nadřízený Foglara.

Článek popisuje mimo jiné také situaci, jak se oba muži potkali. Babišovi se Foglar představil jako Šípek, to ale tehdy ještě politicky neangažovaný šéf Agrofertu prohlédl. „Vy nejste Šípek,“ řekl prý tehdy detektivovi při listování ve své tenké knížce. „Mám tu váš telefonní seznam, a vy tu nejste. Takže buď nejste Šípek, nebo nejste policajt,“ vyrukoval na vyšetřovatele Babiš, který se následně musel představit.

Od té doby spolupráce obou mužů trvala. Setkávali se většinou v luxusních pražských restauracích, Foglar s sebou někdy měl i nadřízeného. Po jedné takové schůzce za Babišem dorazil také např. tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. „Víte, on Andrej měl vždycky tendenci obklopovat se lidmi z policie a tajných služeb,“ nepopřel pro Reportéra Langer.

Podle Babiše se s Langerem setkával na akcích společenského typu. Už v roce 2005 se ale s Langerem setkal, a to v době vzniku parlamentní vyšetřovací komise ke kauze privatizace Unipetrolu. V ní Babiš figuroval jako jeden z důležitých svědků. Samotná spolupráce s Foglarem se podle detektiva vyvíjela výborně. Detektiv dokonce dostal nabídku na pozici v Agrofertu, i když ne přímo od Babiše. Nic dalšího z jejich rozhovorů ale kvůli mlčenlivosti Foglar prozradit nechtěl.

Jak odstranit Kadlece? Sám obstaral svědky

Vzájemnou výhodnost spolupráce dokumentuje Reportér také na případu společnosti Čepro, o kterou se Babiš dlouhodobě zajímal. „Nejprve za mnou Babiš posílal prostředníky s tím, že se Stanislavem Grossem domluvil seznam lidí, které bych měl v Čepru zaměstnat,“ uvedl v článku tehdejší šéf Čepra a bývalý šéf ekonomického odboru BIS Tomáš Kadlec. Když jmenování Babišových lidí Kadlec odmítl, byl nakonec z funkce odvolán – výpovědi tehdy prý dozoroval i šéf právního oddělení Agrofertu Alexej Bílek.

Od Babiše se Foglar z ÚOOZ dozvěděl, že Kadlec podepsal nevýhodnou smlouvu za stovky milionů korun s firmou Loricus. Na tento popud Kadlece detektivové zatkli.

Sám Babiš prý podle tehdejších zástupců policie opatřil ke kauze svědky, což on odmítá. „Podával jsem k této kauze svědeckou výpověď. Generální ředitel Čepra pan Švarc mne požádal, abych u generálního ředitele Slovnaftu Oszkára Világiho, kterého jsem znal, ověřil pravost kontraktu mezi firmou Loricus a Čeprem, který podepsal bývalý generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec,“ uvedl pro magazín Reportér Babiš. „Na základě stanoviska pana Világiho bylo zjištěno, že se jedná o podvod firmy Loricus napojené na skupinu kolem Tomáše Pitra a Františka Mrázka.“

Celý případ společnosti Loricus nakonec skončil znaleckým posudkem, podle kterého žádná škoda státu vzniknout neměla. Kadlec byl osvobozen, nyní požaduje po státu odškodnění. Čepro se pak podle Kadlece podařilo Babišovi ovládnout právě nasazením vlastních lidí do vedení společnosti.

Pád vlády na objednávku?

Bezpochyby nejzásadnější ale mohl být Babišův vliv na pádu vlády v červnu 2013. Případ Jany Nečasové, tehdy Nagyové měl totiž na starosti tým, který vedl právě detektiv Marek Foglar. Babiš pro magazín Reportér potvrdil, že se za dobu, co je ministrem, setkal asi třikrát s šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou, naposledy letos na jaře, kdy se řešila hrozba přepadení Babišova domu.

Jakékoliv tvrzení, že by kontakty na ÚOOZ pomohly Babišovi k nástupu k moci, případně že se sám podílel na pádu vlády, ale považuje Andrej Babiš za manipulativní. Podle něj by to v době, kdy ANO mělo půl procenta preferencí, nedávalo smysl.

Celý článek časopisu Reportér zde.

Čtěte také: Gangsteři chtěli vyloupit Babiše a unést mu dítě

Babiš zaostává za svými sliby až o 70 miliard

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články