Ústavu pro studium totality hrozí, že mu klesnou peníze na výzkum
Rozpočet na výzkum v Ústavu pro studium totalitních režimů se podle odborářů ústavu má snížit o zhruba 15 milionů korun. Zaměstnanci se obávají, že to může negativně poznamenat odbornou, vzdělávací i vědeckou činnost instituce, uvedli dnes zástupci odborových organizací ústavu na tiskové konferenci. Úkolem ÚSTR je nestranným způsobem zkoumat dobu nesvobody, tedy komunismus a nacismus.
Ústav prý navíc dosud nepodal ani jednu grantovou přihlášku ve vyhlášené soutěži Grantové agentury ČR, ačkoliv je od loňska zapsaný na seznam výzkumných organizací.
Mluvčí ústavu Pavel Ryjáček ČTK a Českému rozhlasu řekl, že problém vzniká ve všech státních institucích kvůli všeobecnému šetření. "Hrozí, že se v dalších letech budou snižovat prostředky, se kterými musí ústav hospodařit, ale rozpočet ještě není definitivní. Je to tak vždy," řekl. Připustil však, že kdyby byl rozpočet seškrtaný, nemohl by ústav plnit své povinnosti, které ze zákona má. Ústav včetně Archivu bezpečnostních složek loni hospodařil se 152 miliony korun.
Podle současného vedení by mělo situaci pomoci připravované projektové řízení, odboráři ale tvrdí, že jeho konkrétní podoba nebyla dodnes zaměstnancům předložena. Stěžují si, že nejsou stanoveny ani postupy, jak mohou odborní a vědečtí pracovníci ústavu žádat o další mimorozpočtové prostředky na jejich činnost včetně grantových projektů.
Ústav se potýká se snižováním rozpočtu každoročně. Podle historika a předsedy jedné z odborových organizací Petra Blažka nedostává řada zaměstnanců žádné odměny, nebo je dostala jen jako kompenzaci za předchozí zmrazení platů ve státní správě.
Odbory upozorňují také na škodu, která byla ÚSTR způsobena v souvislosti s platným rozhodnutím soudu v žalobě bývalého náměstka Eduarda Stehlíka proti ústavu. To může mít prý negativní dopad na ekonomickou situaci ústavu i sociální podmínky zaměstnanců. Škodu odhadují na více než milion korun. Podobného výsledku se obávají v případě konečného verdiktu soudu s bývalým ředitelem Danielem Hermanem. Vedení ústavu prý ale odmítlo odboráře jmenovat do škodní komise, která by měla vyčíslit výši škody způsobenou bývalou šéfkou ústavu Pavlou Foglovou, která nezákonně Stehlíka propustila.
Odbory také v pondělí vyzvaly poslance, aby v projednávané novele zákona o státní službě se norma vztahovala nejen na Archiv bezpečnostních složek, ale na celý ÚSTR. Mělo by se tím předejít neustálým politickým tlakům, které se projevují v četných personálních obměnách ve vedoucích funkcích.