Osa Mokva-Peking. Ve sporném moři se koná vojenské cvičení Číny a Ruska

SPOLEČNÉ CVIČENÍ V TŘASKAVÉ OBLASTI

Osa Mokva-Peking. Ve sporném moři se koná vojenské cvičení Číny a RuskaNOVÉ
Ruská a čínská válečná plavidla. Foto: FOTO: Kharkhan Oleg / Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínské a ruské námořnictvo v pondělí zahájily osmidenní společné vojenské cvičení v oblasti Jihočínského moře, které je předmětem vleklých teritoriálních sporů mezi Čínou a řadou dalších asijských zemí. Podle agentury AP jsou manévry důkazem stupňující se spolupráce mezi armádami obou zemí. Společné cvičení právě v Jihočínském moři je terčem kritiky.

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

V červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínskémmoři. Peking verdikt neuznal.

Čtěte také: Soud v Haagu: Čína nemá nárok na atoly ani práva na Jihočínské moře

Rusko-čínských manévrů se zúčastní hladinová plavidla, ponorky, vrtulníky a letadla startující z lodí, obojživelná obrněná vozidla. Zapojí se do něj členové námořnictva obou zemí, kteří budou provádět cvičení s ostrou palbou, sdělilo v neděli čínské ministerstvo obrany.

Podle ruských médií bude do manévrů zapojeno 18 plavidel, 21 letounů a více než 250 příslušníků námořní pěchoty z obou stran. Mezi plavidly budou torpédoborce, křižníky, ruská bitevní loď či zásobovací lodě.

Účastníci manévrů budou plnit obranné a záchranářské úkoly, nácvik protiponorkových operací a simulované obsazení nepřátelského ostrova příslušníky námořní pěchoty obou stran.

Čtěte také: Čínské stíhačky a tanky v Kaliningradu. Cvičení s Ruskem

Jde o rutinní cvičení, „jehož cílem je upevnit a posílit strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem a prohloubit praktickou spolupráci mezi jejich armádami,“ prohlásil mluvčí čínského námořnictva Liang Jang.

Peking zdůrazňuje, že manévry nejsou namířeny proti žádnému konkrétnímu nepříteli, jejich konání v Jihočínském moři ale vyvolalo kritiky.

Čína v Jihočínském moři pokračuje v budování umělých ostrovů, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Spojené státy a také některé země regionu za to Peking ostře odsuzují.

Čtěte také: Čína staví tajnou ranvej na sporném útesu závratnou rychlostí

Nejdříve rakety, teď stíhačky. Čína přitvrzuje v Jihočínském moři

USA oponují Číně. Chystají další plavbu k sporným ostrovům

‚Smyšlenky Západu?‘ Satelity odhalily čínské rakety v Jihočínském moři

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články