Soud v Haagu: Čína nemá nárok na atoly ani práva na Jihočínské moře
Mezinárodní spor o Jihočínské moře
Čína nemá ekonomický nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, ani historická práva na Jihočínské moře. Rozhodl o tom v úterý mezinárodní arbitrážní soud v Haagu. Verdikt je pro Čínu závazný, ovšem těžko vynutitelný. Peking už navíc dal předem najevo, že rozhodnutí neuzná. Čína dnes zároveň oznámila, že její civilní letadlo úspěšně vyzkoušelo dvě nová letiště v této oblasti.
Podle soudu neexistují žádné důkazy, které by potvrzovaly, že Čína jako jediná historicky měla kontrolu nad spornými vodami Jihočínského moře. Peking tak podle soudu svými územními požadavky narušil práva Filipín, které o arbitráž požádaly.
V Jihočínském moři se střetávají zájmy šesti států. Současný verdikt je vůbec prvním rozhodnutím mezinárodní justice, který se týká jedné z nejdiskutovanějších geopolitických oblastí světa. Oblast, která je bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu i rybolov, je totiž dlouhodobě předmětem sporů mezi Pekingem a jeho sousedy. S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i další země regionu – Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.
Čtěte také: ‚Zradili Rusko.‘ Mladí tajní agenti bujaře slavili a nechali se natočit
Peking kritiku odmítá a již předem uvedl, že rozhodnutí haagského soudu neuzná. Místo toho vyzval Manilu, aby se vrátila k dvoustranným rozhovorům, a varoval Spojené státy, aby se držely stranou sporu.
Rozhodnutí Stálého rozhodčího soudu je sice teoreticky pro Čínu závazné, problémem ovšem je, že je těžko vynutitelné.
Ve stejné době, kdy Haag vynesl svůj verdikt, oznámila státní tisková agentura Nová Čína, že civilní letadlo úspěšně vyzkoušelo dvě nová letiště na Spratlyho ostrovech v Jihočínském moři. Podle informací agentury budou nová letiště na útesech Mischief a Subi pomáhat s přepravou lidí na Spratlyho ostrovy.