Odpůrci očkování se nevzdávají. Teď spoléhají na Senát

Očkování ano, nebo ne?

Odpůrci očkování se nevzdávají. Teď spoléhají na SenátNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Barbora Pánková
Sdílet:

Spolek Rozalio se nechce smířit s rozhodnutím poslanců, že rodiče budou muset i nadále nechávat své děti očkovat proti všem devíti nemocem podle stanoveného plánu. Podle něj tím jen zachovali „represivní a rigidní systém“. Spolek rodičů ale boj nevzdává a naděje teď vkládá do senátorů.

Jako odpůrkyni povinného očkování verdikt poslanců nepotěšil ani lékařku Ludmilu Elekovou. Naopak hlavní hygienik Vladimír Valenta si výsledek hlasování pochvaloval s tím, že by individuální plán vakcinace nebyl v praxi proveditelný.   

Návrh na změnu zákona dával rodičům možnost rozhodnout, jestli jejich děti podstoupí pravidelné očkování, anebo bude nově vakcinace probíhat podle individuálního očkovacího plánu. Další novinkou měla být volba mezi běžně užívanou vakcínou a alternativní očkovací látkou, která by se sice hradila ze zdravotního pojištění, ale jen do výše obvykle užívané látky. Na druhu vakcíny i plánu na míru dítěti by se dohodli rodiče s lékařem, který by měl povinnost objasnit jim všechny varianty.

Pozměňovací návrh poslankyně za TOP 09 Niny Novákové ale poslanci zamítli. Zákonodárci jej projednávali v rámci třetího čtení novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Nezamlouval se jim ani další návrh Novákové, podle kterého by stát měl převzít odpovědnost za škody na zdraví, vzniklé právě v souvislosti s očkováním. Novela samotná ale poslaneckou sněmovnou prošla a míří k posouzení senátorům.

Ještě máme šanci u senátorů, doufá Rozalio

Odmítavý postoj zákonodárců vůči návrhům, které by pozměnily stávající systém vakcinace, se ale nelíbí spolku rodičů Rozalio. Na svém Facebooku sdružení burcuje své příznivce, aby se pokusili přesvědčit senátory. „Pomozte nám oslovit senátory! Ještě máme šanci dění kolem novely ovlivnit!“ vyzývá sdružení, které se dlouhodobě zasazuje o svobodnou volbu rodičů v otázce očkování.

S rozhodnutím poslanců není spokojená ani lékařka Ludmila Eleková, která rovněž usiluje o to, aby bylo očkování zcela dobrovolné a argumentuje rizikem nežádoucích účinků. Možnost individuálního očkovacího plánu, zakotvená v zákoně, by podle ní „jistě přispěla k lepším vztahům mezi rodiči a lékaři“, řekla Eleková pro ECHO24.cz. Zavedení do praxe by podle ní nepředstavovalo problém.

Debatovat o očkovacím plánu? To je odborná činnost, říká Valenta

Jiného názoru je hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta. O plánu vakcinace by se „dohadoval rodič s pediatrem a to samozřejmě není úplně možné, protože to je vysoce odborná činnost,“ vysvětlil Valenta svůj postoj pro Českou televizi. Návrh Novákové by podle jeho slov zaváděl v podstatě „úplně jiný druh očkování“.

V současné době má povinné očkování děti chránit proti devíti onemocněním. Pediatři začínají od 9. týdne věku miminka s hexavakcínou, která má sloužit proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a onemocnění vyvolané bakterií Haemophilus influenzae typu B. Od 15. měsíce se dále očkuje proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Pokud zdravotní stav dítěte očkování nedovoluje, tak se ve zcela výjimečných případech vakcína neaplikuje a pacienta chrání takzvaná kolektivní imunita.

Čtěte také: Lékařem roku bojovnice proti očkování. Anketa zfalšována?

Plošné očkování chrání ty nejslabší. Musí zůstat povinné

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články