‚Hledám bratrance, šel na koncert.‘ Twitter i Facebook v hlavní roli
Terorismus v Paříži
Krátce po teroristických útocích se Pařížané začali shánět po svých blízkých, kteří byli na stadionech či v okolí míst, kde útoky proběhly. Lidé také dávali na Twitteru a na Facebooku zprávy o tom, že jsou v bezpečí a nic jim nehrozí. Někteří stále na sociálních sítích prosí o pomoc s jejich nalezením. Stovky Pařížanů také nabídli nouzové přístřeší těm, kdo prchali před teroristy.
,,Hledám svého bratrance od včerejšího večera, kdy šel do Bataclanu od něj já má rodina nemá žádné zprávy. Je mu 25 let, měří asi 1,75 centimetrů. Pokud byste o něm měli nějaké zprávy, ozvěte se a neztrácejte naději s naší rodinou,“ napsal na Twitter jeden z příbuzných chlapce, který v době útoků byl na koncertě kapely Eagles of Death Metal v hale Bataclan.
Il s‘appelle Younes, svp partagez RT..merci #rechercheParis @nekfeu @xSqueeZie pic.twitter.com/2NGuwjFNWi
— Pray For Paris (@ifxckhoran)
14. Listopad 2015
This is my friend Guillaume, a journalist who was at the concert last night. Have you seen him? #rechercheParis https://t.co/RYGgtGgoO3
— A. Talia So (@Taliassima)
14. Listopad 2015
Tweet se stejně jako desítky dalších objevil pod hashtagem #rechercheParis, pod kterým příbuzní postují fotografie a hledají své členy rodiny, kamarády a známé, kteří se nacházeli na jednom ze šesti míst, kde atentátníci zaútočili. Někdy se pod tweetem objevila odpověď ,,Jsem Ok,“ ale v jiných případech nepřišla žádná a lidé stále zoufale po svých blízkých pátrají. Tweety se rozšířily i mimo hashtag a opakovaně uživatelé je retweetovali.
Lola Ouzounian, 17 ans, était au Bataclan hier, elle reste introuvable Partagez s'il vous plait ! #rechercheParis pic.twitter.com/zdSm5oOd5I
— Élisa (@Effiester)
November 14, 2015
Sad day. If any French person is stuck in San Francisco and can‘t fly back home, you are welcome in my house. #PorteOuverte
— Mohammad Almalkawi (@moh)
14. Listopad 2015
Any Parisians stuck in the UK, we have room at our home not too far from Heathrow airport #PorteOuverte
— Judi McIndoe (@jpm1108)
14. Listopad 2015
,,Pokud jste uvízli na 20. ulici, mám na gauči místo pro dva lidi,“ napsal na Twitter jeden z Pařížanů. Prostřednictvím Twitteru také tisíce Pařížanů vyjádřili solidaritu a soustrast s lidmi, kteří v útocích zemřeli a také s těmi, kteří před nimi utíkali. Přes hashtag #PorteOuverte (Otevřené dveře) nabízeli vyděšeným lidem v ulicích včetně turistů, že se mohou schovat u nich doma. K nim se přidali i lidé po celém světě a nabízeli ubytování Pařížanům, kteří se kvůli bezpečnostní situaci, která zahrnuje zrušení všech letů, nemohou vrátit domů. Pod hashtagem se objevilo celkem 480 tisíc zpráv.
open door in paris last night : @GabDeLioncourt wrote: “If you’re stuck on 20th Street, I have room for two on my couch.”
— b e a (@YineBenBihter)
14. Listopad 2015
Na Facebooku lidé, kteří byli v době útoků v Paříži, zase začali používat systém Safety Check, prostřednictvím kterého dávali vědět blízkým a známým, že jsou v pořádku. Na Facebooku se pak v Upozorněních objeví zelený čtvereček s názvem události a jménem člověka, který je v bezpečí. Systém se dříve používal jen v případě přírodních katastrof, pařížské útoky jsou prvním případem, kdy byl použit v neštěstí způsobeném lidmi.
Dalšími populárními hastagy se staly i #PrayForParis (Modlete se za Paříž) a #ParisAttacks (Pařížké útoky), kde lidé z celého světa vyjadřovali solidaritu s oběťmi, jejich příbuznými a celou Francií.