‚Hledám bratrance, šel na koncert.‘ Twitter i Facebook v hlavní roli

Terorismus v Paříži

‚Hledám bratrance, šel na koncert.‘ Twitter i Facebook v hlavní roliNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Krátce po teroristických útocích se Pařížané začali shánět po svých blízkých, kteří byli na stadionech či v okolí míst, kde útoky proběhly. Lidé také dávali na Twitteru a na Facebooku zprávy o tom, že jsou v bezpečí a nic jim nehrozí. Někteří stále na sociálních sítích prosí o pomoc s jejich nalezením. Stovky Pařížanů také nabídli nouzové přístřeší těm, kdo prchali před teroristy. 

,,Hledám svého bratrance od včerejšího večera, kdy šel do Bataclanu od něj já má rodina nemá žádné zprávy. Je mu 25 let, měří asi 1,75 centimetrů. Pokud byste o něm měli nějaké zprávy, ozvěte se a neztrácejte naději s naší rodinou,“ napsal na Twitter jeden z příbuzných chlapce, který v době útoků byl na koncertě kapely Eagles of Death Metal v hale Bataclan. 

Tweet se stejně jako desítky dalších objevil pod hashtagem #rechercheParis, pod kterým příbuzní postují fotografie a hledají své členy rodiny, kamarády a známé, kteří se nacházeli na jednom ze šesti míst, kde atentátníci zaútočili. Někdy se pod tweetem objevila odpověď ,,Jsem Ok,“ ale v jiných případech nepřišla žádná a lidé stále zoufale po svých blízkých pátrají. Tweety se rozšířily i mimo hashtag a opakovaně uživatelé je retweetovali.

,,Pokud jste uvízli na 20. ulici, mám na gauči místo pro dva lidi,“ napsal na Twitter jeden z Pařížanů. Prostřednictvím Twitteru také tisíce Pařížanů vyjádřili solidaritu a soustrast s lidmi, kteří v útocích zemřeli a také s těmi, kteří před nimi utíkali. Přes hashtag #PorteOuverte (Otevřené dveře) nabízeli vyděšeným lidem v ulicích včetně turistů, že se mohou schovat u nich doma. K nim se přidali i lidé po celém světě a nabízeli ubytování Pařížanům, kteří se kvůli bezpečnostní situaci, která zahrnuje zrušení všech letů, nemohou vrátit domů. Pod hashtagem se objevilo celkem 480 tisíc zpráv.

Na Facebooku lidé, kteří byli v době útoků v Paříži, zase začali používat systém Safety Check, prostřednictvím kterého dávali vědět blízkým a známým, že jsou v pořádku. Na Facebooku se pak v Upozorněních objeví zelený čtvereček s názvem události a jménem člověka, který je v bezpečí. Systém se dříve používal jen v případě přírodních katastrof, pařížské útoky jsou prvním případem, kdy byl použit v neštěstí způsobeném lidmi.

Dalšími populárními hastagy se staly i #PrayForParis (Modlete se za Paříž) a #ParisAttacks (Pařížké útoky), kde lidé z celého světa vyjadřovali solidaritu s oběťmi, jejich příbuznými a celou Francií.

Čtěte také: Teror v Paříži. 127 zavražděných lidí. Útočníci křičeli Alláhu Akbar

Přežil útok u stadionu: Mobil chytil střepinu a zachránil mi život

Video prchajících z koncertu: Drastické video z Paříže: zranění prchají, odtahují raněné, visí na římse

První údaje o atentátnících:Jeden útočník byl Syřan a přišel jako uprchlík z Řecka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články