O vícerychlostní Evropě budeme významně mluvit, slíbil Tusk
Budoucnost Evropy
Diskuse o myšlence vícerychlostní Evropy bude podle šéfa unijních schůzek Donalda Tuska bezpochyby významnou částí diskuse 27 členských zemí Evropské unie připravujících se na setkání v Římě. Tusk to řekl novinářům po dnešním neformálním jednání šéfů států a vlád EU bez odcházející Velké Británie.
V Římě unie chce 25. března při příležitosti 60. výročí začátku evropské integrace především demonstrovat jednotu, která podle Tuska bude nejcennějším aktivem EU.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Tusk, který byl ve čtvrtek přes polský odpor potvrzen v čele unijních summitů na dalšího dva a půl roku, dnes prohlásil, že rozumí důvodům pro úvahy o Evropě, v níž se různé členské země integrují různými rychlostmi. Připomněl, že někteří členové chtějí posílit roli národních států, jiní naopak hledají další hlubší rozměry integrace.
Přesto ale Tusk, také vzhledem k nadcházejícím jednáním o britském odchodu z bloku, žádá ostatních 27 států, aby se snažily udržet jednotu EU. „Proto by při diskusi o různých scénářích pro Evropu mělo být naším hlavním cílem udržet vzájemnou důvěru a jednotu mezi 27,“ prohlásil před novináři den poté, co na protest proti jeho setrvání ve funkci odmítla polská premiérka Beata Szydlová souhlasit s celkovými závěry summitu.
Na dnešním jednání nabídl Tusk svou představu o tom, jak by měla vypadat deklarace, se kterou by měli šéfové států a vlád 27 států souhlasit v Římě. Tam se sjedou, aby si připomněli 60. výročí podpisu Římských smluv, počátku evropského integračního projektu.
Slovenský premiér Robert Fico je ovšem skeptický k tomu, zda se do 25. března podaří připravit dokument, s nímž budou moci v Římě souhlasit všichni zúčastnění. „Pokud se nám to nepodaří, budu to považovat za katastrofu,“ prohlásil Fico, který dnes na jednání zastupoval i svého českého kolegu Bohuslava Sobotku.