Devět světových klenotů, které turisté milují...a ničí. Podívejte se

Likvidační zájem

Devět světových klenotů, které turisté milují...a ničí. Podívejte seFOTOGALERIE UVNITŘ
Tádž Mahal - Monumentální pomník v Indii navštíví ročně 4 miliony turistů, ale právě tento příliv lidí si začal vybírat svou daň. Podle odborníků hraje důležitou roli také pokles hladiny vody v nedaleké řece Jamuně, který ovlivňuje dřevěný základ stavby. Foto: Wikimedia Commons/Dmitrij Rodionov
9
Galerie
Echo24
Sdílet:

Historické a přírodní památky neobyčejné krásy bývají velkým lákadlem pro turisty a také důležitým zdrojem příjmů pro země, v nichž se nacházejí. Ale právě davy návštěvníků mají často na svědomí jejich poškozování. A jejich zhoršující stav vyvolává debatu, zda by příliv turistů neměl být regulován. Zpravodajský web americké televize CNN vybral devět takto mimořádně oblíbených – a zároveň ničených - pamětihodností.

Do výběru se dostala Velká čínská zeď, Velký bariérový útes u pobřeží Austrálie, zřícenina chrámu Angkor Vat v Kambodži, Sixtinská kaple ve Vatikánu, jeskyně Altamira na severu Španělska, národní rezervace Masai Mara v Keni, Tutanchamonova hrobka v Egyptě, Tádž Mahal v Indii a peruánské Machu Picchu (podrobnější popis jejich stavu najdete u každé z fotek).

Některé z památek, např. jeskyně Altamira nebo Tutanchamonova hrobka, se už dočkaly jistého omezení. Do španělských jeskyní, které jsou známé díky pravěkým nástěnným malbám, se dnes dostane pouze pět lidí týdně. Tutanchamonova hrobka je pro turisty uzavřena úplně a zájemci mohou navštívit jen její repliku, která se nachází nedaleko, uvedla CNN. 

Oproti tomu například Velká čínská zeď se musí s návalem turistů vyrovnávat stále bez jakéhokoli omezení. A to i přesto, že podle listu Beijing Times je zničena téměř třetina původního opevnění. Ne příliš dobře je na tom také indický monumentální památník Tádž Mahal, který vedle turistů ohrožuje také úbytek vody v nedaleké řece Jamuně. 

Podle výkonného ředitele Světového památkového fondu Stefaana Poortmana je právě v tomto okamžiku v ohrožení řada míst na světě. „Cestovní ruch není dostatečně regulován a mnoho míst na světě je pod velkým tlakem,“ říká pro CNN Poortman, jehož cílem je chránit nejvíce ohrožené lokality kulturního dědictví ve světě. 

Čtěte také: 24 nových památek UNESCO. Podívejte se

Sdílet:

Hlavní zprávy

Spiknutí neinformovaných

KOMENTÁŘ

Minule jsem tu psal o nešťastném zvyku českých politiků zaujímat vyhrocená stanoviska ke světovému dění – čím odlehlejší, tím lépe. Spekulace zní, že politici ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články