Výsměch? Ministerstvo financí poslalo jen začerněné stránky
Tajemné EET
Přestože se Andrej Babiš snaží přesvědčit veřejnost, že v souvislosti s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb (EET) se není čeho obávat, ministerstvo financí si informace kolem projektu pečlivě hlídá. Přesvědčil se o tom aktivista Michal Škop, který si od ministerstva vyžádal téměř dvousetstránkovou studii o EET. Studii sice dostal, většina stran ale byla začerněných.
Z celkových 192 stran studie jich zakládající člen hnutí KohoVolit.eu Michal Škop, který o její poskytnutí zažádal 12. září na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, dostal kompletně začerněných 136. Dalších 19 stran mu potom ministerstvo dodalo „z velké části začerněných“, zatímco dalších deset bylo začerněno „z menší části“. Zbylých několik stran studie bylo prázdných, uvedl pro server ECHO24.cz sdělil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Obsah dokumentu přinesl již v červnu Týdeník Echo. Článek můžete najít ZDE.
Musím se omluvit MFČR: stihli mi poslat vyžádaný dokument dle infozákona ohledně EET. Poslali to v poslední den prodlouž…
Posted by Michal Škop on 11. říjen 2015
Ministerstvo v rozhodnutí o částečném zamítnutí Škopovy žádosti uvádí, že studii zasílá v anonymizované podobě, protože „žádost směřuje k poskytnutí informací, které se vztahují k vnitřním pokynům a personálním předpisům“ ministerstva financí.
„Povinný subjekt anonymizoval části předmětné studie, které obsahují „důvěrné“ vnitřní informace týkající se informačního systému elektronické evidence tržeb (dále jen „IS EET“). Zejména anonymizoval informace obsahující detailní návrh vnitřních procesů a parametrů IS EET či návrhy vnitřních bezpečnostních mechanismů IS EET či opatření, procesů a funkcionalit spojených s metodikou daňových kontrol, a to z důvodu rizika ohrožení IS EET a funkčnosti celého projektu EET,“ uvádí se ve zprávě ministerstva.
Ministerstvo dodává, že pokud by studii Škopovi zaslalo v celém znění, mohlo by dojít „ke zneužití v dokumentu obsažených informací a údajů o hotovostních tržbách, podnikatelů, ke kterým budou mít v případě realizace projektu přístup pouze vybraní a prověření pracovníci finanční správy, popřípadě také k destabilizaci či selhání IS EET“.
Resort Andreje Babiše zároveň neopomíná zmínit, že zveřejněním informací by bylo „závažně ohroženo“ splnění deklarovaných cílů projektu EET, kterým je (alespoň podle oficiálních prohlášení) „narovnání podnikatelského prostředí v České republice a získání dodatečného výnosu daní a dalších odvodů, které tvoří příjmy státního rozpočtu“.
‚Kalousek může a já ne?‘
Michal Škop na svém facebookovém profilu uvedl, že má v plánu se proti rozhodnutí ministerstva financí o částečném zamítnutí jeho žádosti odvolat. Podle zákona tak musí učinit v 15denní lhůtě. Zároveň upozornil na skutečnost, že místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek studii dostal již v červenci tohoto roku, kdy mu ji během jednání Sněmovny o EET osobně předal Andrej Babiš. „Když to p.Babiš může dávat opozičnímu poslanci ve Sněmovně, tak to chci taky, že,“ uvádí Škop.
Ministerstvo se brání tím, že v případě Miroslava Kalouska se jednalo o jiný případ. „Pokud jde o poskytnutí úvodní verze studie některým zákonodárcům, jednalo se o suverénní rozhodnutí pana ministra související s vyjasňováním některých nedorozumění během projednávání Zákona o evidenci tržeb v Parlamentu České republiky,“ hájí pozici ministerstva financí jeho mluvčí Žurovec.
Aktivista Škop se s tím však nechce smířit a odůvodnění ministerstva financí podle něj vzbuzuje „závažné pochybnosti“. Úřad podle něj postupuje podle zásady, že „čím méně o systému je známo, tím je lépe zabezpečen proti útokům“. Podle Škopa by bylo vhodnější – a odvolává se při tom i na americký Národní institut standardů a technologie – použít zabezpečovací systém „security through design“, kdy systém je opravdu navržen tak, aby odolal útokům.