Proti uprchlíkům použijeme sílu, pohrozilo Rakousko
UPRCHLICKÁ KRIZE
Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová dnes varovala, že Vídeň by mohla použít sílu, pokud se v Rakousku začnou hromadit uprchlíci v důsledku toho, že je Německo přestane pouštět přes společnou hranici na své území. Lidovecká politička ale zdůraznila, že země bude nadále spolupracovat se svým sousedem ve snaze migrační proud urychlit.
Miklová-Leitnerová znovu vyzvala k celoevropskému řešení migrační krize. „Musíme si uvědomit, že pokud nenastane evropské řešení, zbývají jen dvě možnosti. Buď budeme postupovat stejně jako dosud, nebo zkrátka budeme na hranicích postupovat přísněji, což také znamená s nasazením síly,“ prohlásila ministryně.
„Pak budeme vídat záběry jako z Makedonie, toho si musí být každý vědom,“ podotkla ministryně. Pokud se budou hromadit uprchlíci před hranicí, zbude už jenom jedna možnost, a sice úplné uzavření hranic, varovala.
V Makedonii vyvolal tvrdý postup makedonské policie ostrou kritiku organizací na ochranu lidských práv. Použití oslepujících granátů a slzného plynu proti uprchlíkům vyvolalo znepokojení i v OSN.
Čtěte také: V Evropě je moc Evropanů, vezměte si migranty, radí OSN
Rakouský kancléř Werner Faymann dnes řekl, že očekává, že Německo bude nadále přijímat syrské uprchlíky před občanskou válkou a že běženci budou přes hranice nadále převáženi zvláštními vlaky.
Německo na společné hranici s Rakouskem provádí kontroly, což vede k hromadění uprchlíků na rakouské straně, zejména v Salcburku. Drtivá většina uprchlíků, kteří do Rakouska přicházejí převážně přes Maďarsko, má namířeno dále do Německa.
Do Bavorska přišlo v září zatím 179 tisíc běženců, jen v pondělí jich bylo 10 tisíc. Bavorský premiér Horst Seehofer dnes řekl, že země se při pomoci uprchlíkům dostala na hranici svých možností.
Německo obnovilo kontroly na svých hranicích s Rakouskem před více než dvěma týdny a omezilo železniční spojení se sousedem ve snaze zpomalit a usměrnit příliv uprchlíků. Naopak Rakousko příchodu uprchlíků z Maďarska nijak nebrání a pomáhá imigranty převážet k německé hranici.
Faymann dnes zdůraznil důležitost rakousko-německé spolupráce v této záležitosti, i když dosud obě sousední země nepostupovaly vždy v souladu. Německo často přerušuje pravidelné vlakové spojení s Rakouskem, na což někteří migranti reagují tím, že hranici překračují jinak, třeba i pěšky.
Rakouský kancléř dnes zároveň zdůraznil, že alpská republiky není pro uprchlíky jen tranzitní zemí.