Řekové poprvé sami přiznali: euro i EU se vzdalují
Varování centrální banky
Pokud se Aténám a jejím mezinárodním věřitelům nepodaří najít dohodu o uvolnění zbývajících peněz pro Řecko, mohlo by to vést k platební neschopnosti země a jejímu odchodu z eurozóny. Řecko by nakonec mohlo opustit i celou Evropskou unii. Ve zprávě o stavu domácí ekonomiky to ve středu přiznala řecká centrální banka. Podle zpravodajského serveru BBC takto varovala vůbec poprvé.
„Neschopnost dosáhnout dohody by znamenala začátek bolestivé cesty, která by vedla nejdříve k platební neschopnosti Řecka, nakonec k odchodu země z eurozóny a, velmi pravděpodobně, z Evropské unie,“ stojí podle agentury AFP ve výroční zprávě. „Dosažení dohody s našimi partnery je historický imperativ, který si nemůžeme dovolit ignorovat,“ uvedla také banka.
Řecku podle ní hrozí nový zápas s hospodářskou recesí. Řecká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta a centrální bankéři odhadují, že tempo poklesu řecké ekonomiky ve druhém čtvrtletí ještě zrychlí. Z šestileté recese se řecká ekonomika vymanila teprve začátkem loňského roku.
Čtěte více: Konec tabu. Eurozóna otevřeně jednala o bankrotu Řecka
Pokračující krize si také vynutila odliv vkladů z řeckých peněžních ústavů. V období od října do dubna si z nich vkladatelé vybrali zhruba 30 miliard eur (818 miliard Kč), stojí v dnešní zprávě. Řecko a věřitelé by měli dohody dosáhnout do konce měsíce, kdy má zadlužená země uhradit MMF dlužnou splátku 1,6 miliardy eur.
Věřitelé požadují především reformu řeckého důchodového systému, což ale Atény odmítají. Předseda krajně levicové řecké vlády Alexis Tsipras po dnešním setkání s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem prohlásil, že další důchodové škrty nejsou možné a „posedlosti“ věřitelů s hledáním dalšího okleštění důchodového systému nerozumí.
Čtěte více: Poslední pokus neuspěl. Důchody ani mzdy si Řecko nesníží
Řecká centrální banka je i přes vypjatou rétoriku toho názoru, že obě strany zřejmě dospěly ke kompromisu ohledně hlavních podmínek spojených s dohodou a k jejímu dosažení zbývá jen málo. Evropskou unii vyzvala, aby se podrobněji vyjádřila k možnostem snížení řeckého dluhu.
Tsipras o víkendu prohlásil, že je ochoten kompromis uzavřít, pokud věřitelé zmírní zadluženost Řecka na „udržitelnou úroveň“. Restrukturalizace řeckého dluhu ale naráží na nesouhlas věřitelů.
Předseda ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem dnes prohlásil, že euroskupina nadále „v zásadě“ nesouhlasí s odpisem řeckého dluhu, což je možnost, kterou podle agentury Reuters zvažuje další institucionální věřitel Řecka Mezinárodní měnový fond. Šance na dosažení dohody s Řeckem do čtvrtka je podle Dijsselbloema „velmi malá“.