Německo čeká kvůli uprchlíkům chaos, varují zpravodajci Merkelovou
Německé zpravodajské služby varovaly, že země nezvládne příval uprchlíků. Takový počet lidí prostě není možné podle nich integrovat. Nelegální přistěhovalci s sebou navíc přinášejí islámský extremismus, arabský antisemitismus a také národní a etnické konflikty, obávají se zpravodajci.
Analýza, kterou vypracovaly zpravodajské služby, upozornila na rizika, která představuje uprchlická vlna mířící do Německa. Vzhledem k tomu, že tito lidé pocházejí z velmi odlišných kultur, nebude možné je v takovém množství začlenit do německé společnosti. Dokument přinesl Welt am Sonntag, v česku na něj upozornil server Česká justice.
„Integrace stovek tisíc nelegálních přistěhovalců v Německu není možná vzhledem k jejich počtu a stávajícím paralelním společnostem,“ uvádí se v bezpečnostním dokumentu. „Místo toho dovážíme islámský extremismus, arabský antisemitismus, národní a etnické konflikty jiných států a jiné chápání práva a společnosti,“ píše se v dokumentu, který podle německého listu nyní koluje mezi vysokými ústavními činiteli.
Zpravodajci upozornili, že tito běženci vnímají odlišně právo a také společnost. Německým bezpečnostním složkám by se nemuselo dařit zvládat případné konflikty. Německu by pak za takových okolností hrozil pád do chaosu.
Varovali tím zároveň před pokračováním dosavadní linie migrační politiky, kterou zastává vláda kancléřky Angely Merkelové. Obavy vyjádřily podle německého listu také další německé zpravodajské instituce.
Na hrozbu v podobě velkého počtu běženců upozornil minulý týden už bývalý ministr vnitra August Hanning, který nyní zastává post šéfa Úřadu pro ochranu ústavy. Vypracoval desetibodový program, podle kterého už Německo nedokáže přijmout další uprchlíky. Doporučuje například posílení bezpečnostních složek a najímání dalších zaměstnanců.
Dále by Německo mělo odmítat uprchlíky bez potřebných dokumentů i ty, kteří přicházejí z bezpečných zemí. Dále doporučuje více chránit hranice EU a vybudovat tábory pro uprchlíky mimo území unie. Úřady by měly také migrantům určit přesné místo pobytu, pokud by uprchlík ono místo opustil, ztrácel by nárok na sociální dávky.
Hanning doporučil také výstavbu ubytoven pro běžence, na jejichž budování by se uprchlíci sami podíleli. V jeho výčtu nechybějí programy zaměstnanosti se zapojením zástupců byznysu a povinné integrační a jazykové kurzy pro přistěhovalce.
Čtěte také: Travel Service má byznys s uprchlíky. Z Německa je vozí zpět
Němci přiznali: Letos k nám přijde až 1,5 milionu uprchlíků