Drsný Porošenko: tak chutná ukrajinská čokoláda
Pragmatická volba Ukrajinců
Petro Porošenko, čokoládový král Ukrajiny, který nechal ve městě Vinnycja postavit největší vodní fontánu v Evropě, měnil politické strany jako košile. Pak ale jako první oligarcha veřejně podpořil Majdan a cesta na prezidentský trůn byla otevřená. Barack Obama mu po zvolení slibuje „plnou podporu“, Vladimír Putin jeho volbu „respektuje“.
„Vybudujeme armádu, která bude schopná bránit suverenitu naší země,“ hřímal Petro Porošenko na nedávném předvolebním mítinku ve středoukrajinském městě Vinnycja, které mu podle místních tak z poloviny patří. Zcela jistě to jsou dvě továrny na výrobu čokolády, díky nimž se rodákovi z oděské oblasti přezdívá ukrajinský Willy Wonka. Vodní laserová show, která stříká do 70metrové výše, už Porošenkova není. Atrakci daroval městu, které do nedělních voleb reprezentoval jako poslanec v ukrajinském parlamentu.
Den po triumfálním zvolení Pertra Porošenka do prezidentského křesla už v prvním kole udeřila ukrajinská armáda zatím nejsilněji proti proruským rebelům na východě Ukrajiny a zastavila jejich postup.
„Lidé si vybrali někoho, kdo podle nich rozumí tomu, jak se dělají věci v ukrajinské politice,“ říká pro server ECHO24 ukrajinská novinářka pražského Rádia Svoboda Natalia Čuriková.
Obchod se zakázanými filmy
O Porošenkovi, devátém nejbohatším Ukrajinci, se píše jako o selfmademanovi. On sám prohlašuje, že není žádným oligarchou, protože jeho bohatství nepochází z podezřelých privatizací jako u dalších ukrajinských miliardářů. Podle firemní legendy první peníze vydělal tím, že prodával videokazety v Sovětském svazu zakázaných hollywoodských filmů a poté obchodoval s kakaovými boby. „Ve skutečnosti byznys převzal od otce, který působil v cukrovinkové branži jako ředitel továrny už před rokem 1989,“ podotýká Natalia Čuriková. Porošenkův otec se v dobách Sovětského svazu podle týdeníku Der Spiegel ocitl na dva roky ve vězení za „rozkrádání socialistického majetku.“
V roce 1998 vstoupil Petro Porošenko do ukrajinské sociální demokracie, která podporovala tehdejšího prezidenta Leonida Kučmu. Za dva roky poté založil čokoládový oligarcha, který vyrábí také auta a lodě, svou vlastní stranu, Solidarnost. Z níž se později vyklubala Strana regionů, jež se stala základnou nedávno z Ukrajiny uprchlého prezidenta Viktora Janukovyče. Už v roce 2001 ovšem Porošenko vstoupil do partaje opozičního lídra (a pozdějšího prezidenta) Viktora Juščenka, stal se za ni poslancem a zároveň sponzorem Oranžové revoluce.
Tehdy měl zálusk na premiérskou funkci, přednost ale dostala Julia Tymošenková. Juščenko se stal alespoň kmotrem Porošenkových dcer a jmenoval svého bohatého podporovatele ministrem zahraničí. V roce 2009 Porošenko poprvé jasně ukázal svou prozápadní orientaci. Prohlásil, že „pokud bude vůle“, Ukrajina by mohla vstoupit do NATO „během jednoho či dvou let.“
Vývoj se ale obrátil proti protagonistům Oranžové revoluce. Jenže zatímco Tymošenková skončila ve vězení, Porošenko si za vlády Janukoviče udržel post šéfa Rady Ukrajinské národní banky a v roce 2012 se dokonce stal ministrem obchodu.
Loni 1. prosince miliardář vystoupil na jedné z demonstrací na kyjevském Majdanu. Tehdy se ho ale pokusili napadnout pravicoví extrémisté, kteří ho zahrnuli antisemitskými nadávkami a Porošenko se svým synem měli co dělat, aby se ve zdraví dostali do auta. Krajní pravice o Porošenkovi šíří, že je židovského původu a původně se jmenoval Walzman. O údajné změně jména ale nejsou žádné důkazy.
„Myšlenka, že Ukrajina je řízena fašisty, je tedy zcela nesmyslná,“ komentoval po nedělních volbách znalec Ruska Edward Lucas z The Economist často používaný argument Kremlu, že na Ukrajině se k moci dostali antisemité. „Ukrajina je řízená chlapem, který vyrábí čokoládu.“
Nikdo není čistý
Porošenko se po tomto incidentu na Majdanu už neukázal, ale posílal demonstrujícím peníze a jím vlastněná televize Kanál 5 jako jedna z mála o dění v centru Kyjeva otevřeně informovala.
Vzápětí začalo Rusko bojkotovat jeho zboží a tamní úřady prohlásily, že Porošenkova čokoláda obsahuje rakovinotvorné látky.
Po vítězství „majdanistů“ se pro mnohé nečekaně Porošenko dohodl s jedním z favoritů blížících se prezidentských voleb, bývalým boxerem Vitalijem Kličkem na tom, že ten se kandidatury vzdá a podpoří v kampani Porošenka.
Podle jeho odpůrců tento politický obchod připravili ukrajinští oligarchové Dmytro Firtaš a Serhij Ljovočkin, aby zabránil vítězství Tymošenkové, která slíbila „válku oligarchům.“
„Ukrajinci neměli na výběr mezi čistými. Zvolili toho, o němž si myslí, že je to pragmatický politik,“ říká novinářka Natalia Čuriková.
Čtěte také: Nový ukrajinský prezident Porošenko: Krym chci zpět
Kdo povládne Ukrajině: přelétavý Porošenko se dohodne s každým