O Hitlera vandalům primárně nešlo, provokuje je HateFree, míní expert Mareš
VANDALSKÉ ÚTOKY V PRAZE
Série vandalských útoků, ke kterým došlo v noci na neděli na několika místech v Praze, vykazuje znaky organizované a plánované akce. Vandalům přitom zřejmě nešlo o výročí Hitlerova narození a nejednalo se tedy o jakýsi dárek k Hitlerovým narozeninám, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vandalové si totiž pro své útoky vytipovali podniky, které spolupracují s vládní agenturou HateFree. Tato agentura, která se snaží bojovat proti nenávisti, totiž české neonacisty provokuje. V rozhovoru pro server ECHO24.cz to uvedl odborník na extremismus Miroslav Mareš.
Neznámí vandalové v noci na neděli „ozdobili“ nejméně pět pražských podniků barevnými skvrnami a také nápisy a šiframi, které odkazovaly k neonacistickému hnutí. Vzhledem k tomu, že nápisy i šifry byly ve všech případech podobné, se od začátku objevovalo podezření, že šlo o koordinovanou akci.
Podobný názor ostatně vyjádřil i expert Miroslav Mareš. „Tipoval bych to na projev nějakých chuligánských gangů, v nichž se samozřejmě často projevují i ty neonacistické prvky. Je možné, že se teď rozhodli přejít ke koordinovanějším zastrašujícím akcím,“ řekl serveru ECHO24.cz.
Mareš zároveň podotkl, že vandalové si svoje cíle zřejmě nevybrali náhodně. Všechny pražské podniky, které se staly terčem útoku, totiž patří do sítě takzvaných HateFree zón. Jedná se o podniky, které spolupracují s vládní agenturou HateFree, a snaží se bojovat proti nenávisti ve společnosti. Seznam všech takzvaných HateFree zón je volně dostupný na internetu.
HateFree provokuje neonacisty, o narozeniny nešlo
„Vandalové se zkrátka mohli předtím podívat na internet a jít – když to řeknu zjednodušeně – podle toho. Také tu máme servery jako White Media, které systematicky označují nějaké nepřátele. A kampaň HateFree samozřejmě ty mladé neonacisty provokuje, protože je to placené státem a snaží se to bojovat vůči propagandě, kterou oni produkují,“ vysvětlil Mareš.
Mareš se pozastavil i nad načasováním vandalských útoků. „Kdyby se to stalo minulý týden, dalo by se to brát jako dárek k Hitlerovým narozeninám. Ty ale byly už před několika dny (výročí Hitlerova narození připadá na 20. duben – pozn. red.). A samozřejmě je tady nutné brát v potaz faktor sobotní noci, která je vždycky o něco rizikovější,“ vzkázal Mareš.
Z hlediska trestněprávní odpovědnosti je pak podle Mareše potřeba rozlišovat mezi jednotlivými nápisy: „Když někdo napíše „smrt HateFree“, tak je otázka, jak by se to mělo klasifikovat. Vzhledem k tomu, že tam jsou jasné neonacistické symboly se však pachatel zřejmě vystavil stíhání na základě § 403.“
Na základě tohoto paragrafu, který hovoří o založení, podpoře a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, by pachateli hrozil trest ve výši od jednoho roku do pěti let odnětí svobody. Pokud však vandalové jednali v organizované skupině, hrozilo by jim až 10 let strávených za mřížemi.
S Hitlerovým jménem proti intelektuálům
Co se týče motivace, Mareš se domnívá, že pachatele k činu vedla snaha vyprofilovat se proti současnému mainstreamu. Podle něj se akcí chtěli vymezit proti idejím nové levice a také levicových intelektuálů, které si mnoho lidí spojuje právě s agenturou HateFree.
Vandalové v noci na neděli posprejovali například kavárnu mamacoffee, obchod se spodním prádlem Správná podprsenka nebo tetovací salon Inkdividual. Na průčelích těchto podniků se objevily červené skvrny a některé symboly, které bývají spojovány s krajní pravicí. Kromě známé šifry 14/88, která odkazuje na jméno nacistického vůdce Adolfa Hitlera a na nechvalně proslulý pozdrav „Heil Hitler“ se zde objevil i akronym GNLS (Good Night Left Side) a takzvaný Keltský kříž. Poblíž některých podniků se rovněž objevily samolepky s nápisem „Anti-antifa“, které jsou oblíbené mezi krajně pravicovými radikály.
V reakci na sérii vandalských útoků antifašističtí aktivisté svolali demonstraci nazvanou solidární shromáždění: Praha se nebojí. Ta se má konat v pondělí v 18:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad.