Islámský stát, Chorásán, An-Nusrá. Poznáte rozdíl?

ISLAMISTICKÁ HROZBA

Islámský stát, Chorásán, An-Nusrá. Poznáte rozdíl?NOVÉ
Vlajka Fronty an-Nusrá Foto: Wikipedia
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ještě před pár lety se hrozba terorismu v západním světě charakterizovala převážně souslovím al-Kajda. Nová generace islámských teroristů je však mnohem komplikovanější, jak ukázal i postup západních států při leteckých útocích na syrské a irácké cíle. Nemířily totiž jen na radikály z Islámského státu (IS), útoky postihly rovněž skupiny An-Nusrá a Chorásán. 

Všechny tři organizace staví na společné ideologii a z al-Kajdy vychází, každá má však svá specifika. CNN přináší návod, jak se mezi danými skupinami zorientovat.

Fronta an-Nusrá

Skupina An-Nusrá, která v překladu znamená vítěznou frontu, se zformovala v posledních třech letech během syrské občanské války. V konfliktu, kde proti sobě stojí spousta nesourodých směrů, se prosadila jako jedna z nejschopnější ozbrojených organizací.

Stejně jako IS usiluje o založení islámského státu, ovšem pouze na syrském území. Podle amerických úřadů provedla skupina v syrských městech stovky útoků včetně sebevražedného bombardování, kterému padlo za oběť mnoho civilních obyvatel. V důsledku toho poničila An-Nusrá v očích okolního světa celkovou pověst syrské opozice proti prezidentu Bašáru al-Asadovi.

Fronta ve svých řadách koncentruje i zahraniční bojovníky z Blízkého východu a USA ji vedou na seznamu zahraničních teroristických skupin napojených na al-Kajdu. Podle CNN Spojené státy neplánovaly její záměrné ostřelování, při úterních útocích byl však údajně zabit jejich vůdce.

Čtěte také: USA bombardují islamisty v Sýrii, zapojily se i arabské země

Chorásán

Organizace Chorásán sestává z členů al-Kajdy v Sýrii. O její existenci informovaly americké úřady teprve minulý týden a uvedly, že by pro západní svět mohla znamenat vůbec největší nebezpečí. Na rozdíl od ostatních organizací je totiž jejím prvotním cílem vývoz terorismu na Západ.

Více čtěte zde: Islámský stát? Větší nebezpečí hrozí od jiné skupiny, varují USA

Zdá se, že skupina, Obamou nazvaná sezónními dělníky al-Kajdy, soupeří s IS o vliv mezi muslimy se západním občanstvím. Organizaci vede podle výzvědných služeb Kuvajťan Muhsin al-Fadhli, který jako jeden z mála lidí věděl o chystaných útocích 11. září 2001. Ten se po americké invazi do Afghánistánu přesunul nejprve do Íránu a loni přešel do Sýrie.

Americké úřady v úterý informovaly, že skupina aktivně plánovala útok proti Spojeným státům, uvedla CNN. Výzvědné služby prý spiknutí odhalily v předchozích týdnech. Cílený americký útok na tuto skupinu byl však pro mnohé velkým překvapením.

Islámský stát (IS)

Skupina IS se stejně jako An-Nusrá snaží ustanovit islámský stát. Její ambice jsou ale mnohem vyšší. V první etapě má jejich chalífát zahrnovat oblasti sunnitských muslimů v Iráku a Sýrii, posléze by měl však zahrnout celý arabský svět. A podle bývalého člena organizace chce postupovat i do dalších zemí. Organizace věří, že jejího vůdce uznává jako autoritu 1,5 miliardy muslimů.

Odnož al-Kajdy, která vznikla v Iráku v roce 2004, se později od původní organizace distancovala. Nyní stojí obě skupiny proti sobě. Jádro IS vzniklo ve velké míře z iráckých menšinových sunnitů, kteří byli v posledních letech často perzekuováni ze strany šíitské vlády a dalších státních složek. Po propuknutí syrské občanské války se skupina rozšířila i na území sousední země.

I přes útoky na americké občany na území Blízkého východu se americká administrativa se domnívá, že od IS zatím Spojeným státům bezprostřední nebezpečí nehrozí. „V současné době nemáme žádné informace o tom, že by IS plánoval útok na Spojené státy,“ řekl minulý týden ředitel Národního protiteroristického centra Matthew Olsen.

Mnohem pravděpodobnější hrozbu představují členové IS, kteří zároveň disponují evropským nebo americkým psem. Právě na tyto jednotlivce totiž lídři IS apelují, aby svůj boj pokračovali i poté, co se vrátí domů do západních zemích. Především do těch, které proti Islámskému státu zahájily útoky.

„Nejlepší věc, co můžete udělat, je zabít jakéhokoli bezvěrce, ať už je to Francouz, Američan nebo kdokoli jiný z jejich spojenců,“ vyzval v posledním týdnu jeden z vedoucích IS.

Čtěte také: Islamisté zabili iráckou aktivistku, která je kritizovala na webu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz