1 Týdeník Echo - editorial

Bydlet hezky česky

editorial

Témata:

Architektura i kultura bydlení jsou věcí vkusu a ten může být různý, hlavně je osobní. Kvalitní estetické bydlení je něco navíc, přichází až po uspokojení základní potřeby místa, kde je elektřina, voda a teplo. Máme ale příklady z minulosti, kdy i sociální a levné bydlení sneslo estetická kritéria. Dnes se těmto komplexům obdivujeme. Od začátku dvacátého století vznikaly soubory bydlení pro dělníky a zaměstnance, které nesplňovaly jen užitná kritéria, byly i funkční, hezké. A nebyly to jen známé Baťovy domky ve Zlíně a Otrokovicích, ale třeba i hornické kolonie v Ostravě. Dodnes je fascinující komplex bydlení z 20. a 30. let Karl-Marx-Hof, jejž nechala zbudovat rudá vídeňská radnice. V této souvislosti nelze popřít, že co vznikalo v 50. letech, třeba celý urbanistický komplex v Havířově, jen zčásti realizovaná Ostrava-Poruba, je nakonec příklad vkusné a funkční architektury, která dodnes oslovuje.

To nejhorší, co potkalo českou krajinu a města, přišlo až v 70. letech. Tomuto období zdatně konkuruje kapitalismus raných 90. let, z nichž se náš veřejný prostor bude vzpamatovávat ještě několik dalších desetiletí. A vůbec není jasné, jestli ke změně dojde, protože zvláště v individuální výstavbě Češi preferují hlavně nízké náklady a plány – projekty pro stavby si nejraději stahovali zdarma z internetu. Přitom lze za dobré peníze postavit hezký dům i s pomocí architekta.

O smyslu urbanismu a významu architektury vedla rozhovor Lenka Zlámalová s Miroslavem Šikem, který působil na slavné curyšské polytechnice ETH. Ne vše, co říká známý architekt a pedagog, který je synem ekonomického reformátora socialismu s lidskou tváří Oty Šika, lze bezvýhradně přijímat, třeba kritiku privatizace městského bytového fondu a existence regulovaného nájemného, ale mnoho jeho podnětů je inspirativních – třeba jak sice bohaté, ale asketické Švýcary pohltila italská estetika nejen v bydlení.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.