Boss, slečna. KLDR se učí mluvit jako na Západě
Nový slovník Kimova režimu
Totalitní Severní Korea, která část své existence zakládá na nenávisti vůči imperialistickému Západu a všemu co k němu patří, začala paradoxně používat jeho kapitalistickou terminologii v každodenní mluvě. I přesto, že je soukromé podnikání stále zakázané, neoficiální obchody se provozují každodenně a jako důsledek je nyní na tržnici slyšet například oslovení boss, informoval jihokorejský server DailyNK.
,,Když pojedete do města Sinuidžu a navštívíte zdejší trh, uvidíte prodavače pokřikovat na procházející zákazníky a říkat jim ,,Rád vás vidím, šéfe“ nebo ,,Hej pane“ a ,,Zastavte se u nás slečno,“ řekl zdroj, jež chce zůstat v utajení.
V Severní Koreji, která patří mezi nejtotalitnější komunistické režimy, co kdy byly na světě, je jakákoli forma podnikání přísně zakázána. Přesto však mezi lidmi funguje něco jako podpultový prodej a formy obchodu, které malé soukromé podnikání připomínají. To je podle DailyNK i jeden z důvodů, proč se v zemi od devadesátých let na ulici a v běžném hovoru začala objevovat slova jako boss, tedy šéf, company, tedy společnost, manager, nebo-li manažer nebo Mister a Miss – Pán a Slečna evokující vyšší třídu. Dalším spouštěcím faktorem se stal i pomalý průnik zahraničních investorů a mezinárodního obchodu do země od konce století, kdy KLDR bojovala s nezvladatelným nedostatkem potravin a musela se obrátit na jiné státy.
Avšak nejskloňovanější slovo – boss, šéf, má v obou Koreách trochu odlišný význam. ,,Oslovení boss sice lidi uvádí do rozpaků, cítí se trapně, ale vesměs jim zlepší náladu a pohladí jejich ego. Další oslovení jako Mistr nebo Miss nejsou úplně negativní, ale jasně konotují třídní příslušnost, takže prodavač nemá ani malou šanci, že by jim tato lichotka přilákala zákazníky,“ řekl zdroj agentuře.
Boss pro Severokorejce označuje především někoho, kdo se pohybuje v zahraničním obchodu a spolupracuje s čínskými společnostmi, které do země přišly na konci minulého tisíciletí. Ty v zaostalé zemi představily principy zaměstnance a jeho šéfa. Většinu takových lidí v KLDR tvoří lidé, kterým se nepodařilo nějakým způsobem dostat do vládnoucí Strany práce a často pocházejí i z převýchovných táborů.
,,Všechno to začalo, když čínské obchodní firmy začaly o lidech zastupujících v obchodu KLDR mluvit jako o bossech. Myslím, že stát se bossem, je pro mnoho Severokorejců hlavním cílem,“ řekl zdroj z KLDR.