Jedno vydání za druhým. Sněmovně hrozí překonání rekordu

Stíhání poslanců

Jedno vydání za druhým. Sněmovně hrozí překonání rekordu 2
Domov
Sdílet:

Tři poslanci za šest měsíců. Tak může už po tomto týdnu vypadat bilance poslanců vydaných policii k trestnímu stíhání. Po Bronislavu Schwarzovi (ANO) a Bohuslavu Svobodovi (ODS) čeká na rozhodnutí svých kolegů Zuzana Kailová z ČSSD. Pokud ji sněmovna vydá, bude mít výrazně našlápnuto k překonání smutného rekordu z předešlého období, kdy za tři roky vydala šest poslanců.

Bárta, Škárka, Chaloupka, Parkanová, Pekárek a Rath. Asi jen málokdo čekal, že Poslanecká sněmovna po minulém rekordním období ještě udrží tempo ve vydávání zákonodárců. Jenže dolní komora parlamentu ještě přidává na obrátkách. A problémem není jen vydávání zákonodárců.

Sněmovna ještě ani poprvé nezasedla a už přišla o prvního poslance. Svůj slib nedorazil na ustavující schůzi složit Miloslav Bačiak. Pár dní předtím se totiž vzdal mandátu, který získal na kandidátce hnutí ANO na Vysočině. Zatajil svou minulost politruka i komunistický titul RSDr.

Bačiaka ve sněmovně nahradil Jan Sobotka, podnikatel ze Žďáru nad Sázavou. Jenže kandidátka ANO na Vysočině jako by byla začarovaná: Sobotka poslancoval pouhý týden. Ukázalo se totiž, že neměl vyrovnané daně a zamlčel, že splácí dluh zdravotní pojišťovně. Některým poslancům ANO jako by se do poslaneckých lavic snad ani nechtělo.

Schwarz, Svoboda, Kailová a kdo další?

Už před prvním zasedáním dolní komory navíc bylo jasné, že velmi brzy přijde žádost o vydání prvního z poslanců – Bronislava Schwarze zvoleného za ANO. Ten se tak stal poslancem, o nějž orgány činné v trestním řízení požádaly historicky nejrychleji. Vydán ke stíhání byl po několika týdnech. Schwarz měl coby policista před lety zneužít pravomoc veřejného činitele, když údajně bez povolení vznikl do bytu, kde se vzápětí našla varna drog.

Netrvalo to ani dva měsíce a poslanci rozhodovali o osudu dalšího kolegy, tentokrát exprimátora Bohuslava Svobody z ODS. Policie ho spolu s dalšími bývalými radními viní v kauze Opencard. I když řada poslanců stíhání označila za nesmyslné, sněmovna nakonec Svobodu vydala.

Němcová: „Já si to vždy ulehčuji tím, že se dívám na soupis vydávaných v první republice, kdy jich byly desítky a někteří poslanci opakovaně, třeba i patnáctkrát za různé přečiny.“

Uplynulo několik týdnů a sněmovna má rozhodovat znovu. Tentokrát o vydání poslankyně Zuzany Kailové. Policie ji jako ústeckou radní podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. V případu už obvinila primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (oba ČSSD).

„Jak případ pana docenta Svobody, tak případ paní poslankyně Kailové mají shodné rysy v tom, že se dotýkají aktivit policie ve smyslu rozhodování na komunální úrovni. A v tomto ohledu bych řekla, že to je taková zvláštní série skutků, pro které jsou žádáni poslanci k vydání,“ řekla deníku ECHO24.cz šéfka mandátového a imunitního výboru, který bude o vydání Kailové v úterý odpoledne rozhodovat, Miroslava Němcová (ODS).

Stíhání poslankyně souvisí s projektem vítání občánků, které pro Ústí nad Labem do loňského března organizovala společnost Darothore. Členové vedení městské radnice podle policie umožnili firmě získat neoprávněný majetkový prospěch.

'Do první republiky máme daleko'

Jak také prozradila Němcová, výbor by o Kailové mohl definitivně rozhodnout už v úterý. Pak by sněmovna o jejím vydání k trestnímu stíhání hlasovala pravděpodobně ještě tento týden. Pokud se výbor ještě neusnese, rozhodne se o ústecké poslankyni v červnu. Protože už se ale pro vydání Kailové vyslovil i její stranický předseda a premiér Bohuslav Sobotka, je téměř jisté, že se již brzy zařadí k dalším dvěma vydaným poslancům. Na každé dva měsíce fungování sněmovny tak připadne jeden vydaný poslanec.

„Nikdo není rád, když musí konstatovat, že tu jsou už tři žádosti o vydání od začátku volebního období,“ přitakává Němcová, že jsou si poslanci neutěšené situace dobře vědomi. „Já si to vždy ulehčuji tím, že se dívám na soupis vydávaných v první republice, kdy jich byly desítky a někteří poslanci opakovaně, třeba i patnáctkrát za různé přečiny. To samozřejmě ale není omluva současného stavu,“ uzavírá.

Ani s Kailovou ale neskončí případy problematického chování některých poslanců. Nejnovější kauza se týká koaličního partnera ČSSD. Jak začátkem května upozornila MF Dnes, jmenovec Andreje Babiše a poslanec jeho hnutí Miloš Babiš měl slíbit městu Mnichovice pomoc s dotací na místní školku, za což ale údajně požadoval změnu územního plánu ve svůj prospěch: ve městě má pozemky, na nichž by rád stavěl. Šlo by tedy nejen o nepřijatelné chování politika, ale i o střet zájmů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jsou už ve… Venezuele

KOMENTÁŘ

„Všichni jsou už v Mexiku!“ zpíval kdysi Michal Tučný, ikona české country. Tučný je už dlouho „tam u nebeských bran“, ale Latinská Amerika jako by neztratila ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz