Ištvan vyhrožoval policejnímu prezidentovi kriminalizací

Policie žádá Bezpečnostní radu státu

Ištvan vyhrožoval policejnímu prezidentovi kriminalizacíAKTUALIZOVÁNO
Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Foto: Reprofoto: Česká televize
5
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Ještě předtím, než vedení policie předstoupilo ve středu ráno před novináře, aby na tiskové konferenci představilo zamýšlenou reorganizaci dvou elitních policejních útvarů – ÚOOZ a ÚOKFK, mělo varování, že ve hře je jejich kriminalizace. Policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube se to dozvěděli přímo od olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Serveru ECHO24.cz to dnes potvrdil Ištvanův náměstek Pavel Komár. Policejní prezident na odpolední tiskové konferenci označil postup zastupitelství za „podivný“ a požádal premiéra Sobotku, aby celou situaci projednala Bezpečnostní rada státu.

„Poté, co se v médiích objevily zprávy o chystané reorganizaci policie (přišly s nimi Lidové noviny, pozn. red.), volal vrchní státní zástupce Ivo Ištvan policejnímu prezidentovi Tuhému a jeho náměstku Laubemu. Domluvil s nimi termíny k podání vysvětlení, protože se nám zprávy o reorganizaci spojily s poznatky ze dvou trestních případů, které dozorujeme,“ potvrdil serveru ECHO24.cz Ištvanův zástupce Pavel Komár.

Telefonát pro ECHO24.cz potvrdil později i sám Ivo Ištvan. „Když se v médiích objevily informace o chystané reorganizaci policie, propojilo se nám to z poznatky z několika živých kauz, které dozorujeme. Jedna je stará zhruba tři roky, druhá aktuálnější. Proto jsem volal panu policejnímu prezidentovi a jeho náměstkovi a požádal je, aby se dostavili v rámci prověřování podat vysvětlení,“ řekl Ištvan. A odmítá přitom, že by šlo o vyhrožování kriminalizací.

K nastalé situaci se na páteční tiskové konferenci vyslovil i policejní prezident Tomáš Tuhý, který postup olomouckého vrchního státního zastupitelství označil jako „podivný“. „Tuto situaci nemůžeme vnímat jinak než jako pokus a snahu jednoho orgánu výkonné moci účelově ovlivnit nezávislé rozhodování jiného orgánu státní moci,“ uvedl mimo jiné na konferenci. Zároveň požádal premiéra Bohuslava Sobotku, aby situaci projednala Bezpečnostní rada státu. Na adresu dosavadního šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty pak dodal, že cílem reorganizace nebylo kohokoliv vyřadit z funkce a že všem manažerům bylo slíbeno místo. Tuhý dodal, že pokud někdo se změnami nesouhlasí a odmítá být nadále policistou, jedná se o „jeho osobní rozhodnutí“.Premiér Bohuslav Sobotka se v pátek večer sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem, s kterým řešil krizi kolem reorganizace policie. Po vzájemném rozhovoru se premiér rozhodl svolat na úterý 14. června zasedání Bezpečnostní rady státu. Sobotka po schůzce s Chovancem navíc opět zkritizoval svého koaličního partnera ANO. „Hysterie, která kolem toho byla v uplynulých hodinách vyvolána, se podle mého názoru zcela míjí s realitou těchto organizačních změn. Útoky ANO na nezávislost policie pokládám za neadekvátní a zcela účelové, působí to na mne jako součást předem připravené volební kampaně ANO,“ napsal v SMS zprávě.

Chovanec: Je to skandální

Vůči postupu olomouckého státního zastupitelství se v pátek ostře ohradil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a označil je za skandální.

„Před několika dny jsem od genmjr. Tuhého a také od brigádního generála Laubeho obdržel služební záznamy. Jejich obsahem je informace o telefonátech ze strany státního zastupitelství v Olomouci. Předmětem těchto telefonátů byly nepříliš konkretizované náznaky ohledně reorganizace celorepublikových útvarů a možné kriminalizace zodpovědných osob,“ uvedl Chovanec v prohlášení.

„Služební záznamy obsahují obavu, že šlo o nátlak s cílem změnit rozhodovaní obou generálů ve věci připravované reorganizace. O těchto záznamech jsem včera informoval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Pokud by mělo jít o účelové chovaní státního zastupitelství s cílem ovlivnit nezávislé rozhodování jiné instituce, pak jde o naprosto skandální záležitost,“ dodal.

Čtěte také: Olomoučtí žalobci chtějí vyslýchat policejního prezidenta

Chovancovo vyjádření souvisí s takzvanou reorganizací policie, která v posledních dnech vyvolala bouři. Reorganizace počítá se sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Obě složky policie by se měly sloučit v takzvanou Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Změny v policii způsobily koaliční roztržku ve vládě a nově i rezignaci šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty.

Čtěte také: Dopis 17 plukovníků. Šlachtovi elitní důstojníci se odkopali

Sobotka: ANO politicky zasahuje do policie

Ištvan a spol. si stáhnou kauzy Nagyová a Vidkun. Bojí se prý o důkazy

Stihne ještě Šlachta zatknout Sobotku a Chovance?

Ministr vnitra Milan Chovanec pro ČTK uvedl, že se zatím podrobně neseznámil s analýzou chystané policejní reorganizace. Řekl to novinářům při příchodu na jednání ministrů vnitra zemí EU v Lucemburku. Schůzku k tématu má naplánovanou až na dnešní večer. Ministr také novinářům řekl, že o odchodu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty ví jen z médií.

„Nepokládal za nutné mne informovat o tom, že bude končit. je to v pravomoci policejního prezidenta,“ poznamenal Chovanec. Se Šlachtou si prý psali textové zprávy, osobně o věci nehovořili.

Ministr dnes zopakoval, že reorganizaci zatím nepodepsal a neudělá to v případě, že by se změny týkaly živých případů.

„Analýza hotová je. Já jsem v Lucemburku, hájím zájmy českých držitelů zbraní. Až se vrátím do České republiky, tak se s ní budu podrobně seznamovat,“ poznamenal ministr vnitra před ministerským jednáním, které kromě jiného probírá přísnější novelu směrnice o zbraních. Podle zdrojů Radiožurnálu analýza dospěla k závěru, že policejní reorganizace do živých kauz nezasáhne.

Ke kauze se vyjádřil i prezident Miloš Zeman.

Více čtěte zde: Zeman vstoupí do policejní kauzy: Promluvím si s aktéry sporu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články