Ištvan a spol. si stáhnou kauzy Nagyová a Vidkun. Bojí se prý o důkazy

Reakce na sloučení útvarů

Ištvan a spol. si stáhnou kauzy Nagyová a Vidkun. Bojí se prý o důkazyNOVÉ
Budova Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Foto: FOTO: Wikimedia Commons; Radek Bartoš
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Státní zástupci se obávají, že spojení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) by mohlo ohrozit vyšetřování některých kauz. Pokud vedení policie do 1. července neustoupí od zamýšlené reorganizace těchto útvarů, olomoučtí vrchní žalobci si k sobě stáhnou spisy a důkazy ke kauzám Vidkun a Nagyová. Analýza, kterou si nechal vypracovat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), však tvrdí, že sloučení obou útvarů nebude mít vliv na vyšetřování živých kauz.

Obě kauzy dosud vyšetřoval Šlachtův ÚOOZ. Státní zástupci se nyní obávají, že spojením tohoto protimafiánského útvaru s protikorupční jednotkou do jedné společné centrály dojde k únikům či ovlivnění anebo dokonce nezákonným zásahům do případů. Deníku Právo to oznámil náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Čtěte také: Dopis 17 plukovníků. Šlachtovi elitní důstojníci se odkopali

Stihne ještě Šlachta zatknout Sobotku a Chovance?

Komár sice Právu nesdělil, o jaké případy by mělo jít, ale podle „důvěryhodného“ zdroje deníku jde právě o kauzu Vidkun a kauzu Nagyová. V kauze Vidkun z loňského října figurují šéfové olomoucké policie, vyšetřovatelé vyslýchali i bývalého ministra vnitra Ivana Langera. ÚOOZ obvinil z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení bývalého šéfa odboru krajské hospodářské kriminality Radka Petrůje, někdejšího náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, ale také hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila (ČSSD), a podnikatele Ivana Kyselého.

V kauze Nagyová, která začala spektakulárně před třemi lety zásahem na úřadu vlády, jde o dosud neskončené části týkající se údajné korupce exposlanců ODS a darů pro někdejší šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) i tzv. kmotrovskou větev, kde je dosud stíhán jen někdejší náměstek pražských vrchních žalobců Libor Grygárek.

„Kvůli chystané reorganizaci a sloučení pod nový útvar a s tím souvisejícím odchodem vedení ÚOOZ máme obavy z toho, aby nedošlo k maření dosud rozjetých kauz, které dozorujeme. Minimálně u dvou z nich uvažujeme o tom, že stáhneme spisový materiál i důkazy tak, aby nedošlo k jeho neoprávněnému nakládání,“ řekl Právu Pavel Komár. Problém vidí v tom, že nový útvar by čítal několik set zaměstnanců, a tak by hrozba úniku informací byla prý enormní. Olomoucké státní zastupitelství zváží, zda-li nepřevezme ještě další kauzy.

Vyšetřování bez informování vedení

Žalobci jsou však ochotni jít ještě dál. Uvažují i o tom, že v konkrétních citlivých kauzách budou vyšetřovatelům vydávat závazné pokyny podle trestního řádu, aby neinformovali vedení nového útvaru. „Eliminovali bychom tím riziko úniku informací, zmaření těch věcí a jejich ovlivnění,“ dodal Komár s tím, že podobně v minulosti postupovali kriminalisté z ÚOKFK v případě bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Vedení útvaru do poslední chvíle netušilo o chystaném zatčení tehdejšího poslance.

„Pokud dojde k té plánované reorganizaci, tak tu důvěru, kterou jsme měli k ÚOOZ, už mít nebudeme a reálně uvažujeme o tom, že tím pokynem zavážeme vyšetřující policisty, aby neinformovali nadřízené, nevkládali ty věci do systému a komunikovali jen se státním zástupcem,“ hrozí Komár.

Podle analýzy sloučení na kauzy nebude mít vliv

Analýzu vlivu sloučení ÚOOZ s ÚOKFK na vyšetřování případů si nechal udělat ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle jejích výsledků chystané sloučení protikorupční policie a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nebude mít podle výsledků analýzy vliv na vyšetřování živých kauz. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na zdroje z bezpečnostních složek.

Ze zhruba pětistránkového dokumentu vyplývá, že všechny kauzy dozoruje státní zástupce, který je „pánem vyšetřování a dává policii závazné pokyny“. Tedy nehrozí, že by reforma měla nějaký dopad na živé kauzy, uvedl Radiožurnál. V dokumentu se dále píše, že během všech reorganizací v policii byly detektivům ponechány jejich případy.

Organizační změna, která má začít v červenci, je podle vedení ÚOOZ nelogická a ohrožuje práci policie. „Nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem,“ napsalo širší vedení útvaru v otevřeném dopise Chovancovi. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta v pátek ze své funkce rezignoval.

Milan Chovanec ve čtvrtek řekl, že pokud se reorganizace policie nedotkne živých kauz, nemá jediný důvod ji nepodepsat.

Čtěte také: Šéf ÚOOZ Robert Šlachta oznámil rezignaci

Čtěte také: Chovanec důrazně odmítá politizaci reorganizace policie. Babiš útočí

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články