Olomoučtí žalobci chtějí vyslýchat policejního prezidenta
Šlachta rezignoval
Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci začali prověřovat, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. Píše to server aktuálně.cz. Vyšetřovatelé podle náměstka olomouckého vrchního žalobce Pavla Komára informace získali ve dvou případech, kterými se zabývají. Na příští týden si zvou k výslechu lidi z policejního prezidia. Podle serveru Novinky.cz chtějí vyslechnout policejního prezidenta Tomáše Tuhého i jeho náměstka.
Komár serveru sdělil, že nejzávažnější je skutečnost, že sloučení bylo plánováno před třemi lety s cílem elegantně se zbavit plukovníka Šlachty. Objevuje se i podezření, že důvodem plánů na odstavení Šlachty je snaha dosáhnout na informace ze živých kauz. Šlachta dnes kvůli chystané reorganizaci rezignoval.
Čtěte také: Stihne ještě Šlachta zatknout Sobotku a Chovance?
Chovanec: Žalobci hrozí policejním šéfům kriminalizací. To je skandální
Šlachta svůj krok avizoval ve čtvrtek, kdy jednal s vedením policie o plánované reorganizaci. Jeho mluvčí po schůzce uvedl, že se na změnách nechce podílet a požádá o uvolnění ze služby.
Olomoučtí vrchní žalobci prý mají indicie, že plánované sloučení ÚOOZ s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) má za cíl odstranění šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Pokud by tomu tak vážně bylo, plán byl páteční rezignací Šlachty skutečně splněn.
„Jak vyplývá z našich poznatků z trestních kauz, které se u nás v úřadě vedou, plán na odstranění plukovníka Šlachty za využití sloučení ÚOOZ s jiným celorepublikovým útvarem vznikl už zhruba před třemi lety, což považujeme za velmi alarmující,“ sdělil ve čtvrtek Právu náměstek olomouckých vrchních žalobců Pavel Komár.
Tyto indicie získali státní zástupci, které vede Ivo Ištván, z odposlechů některých osob prověřovaných a vyšetřovaných mimo jiné v rámci tzv. kauzy Nagyová. V jedné z větví této kauzy šetří ÚOOZ vliv různých podnikatelů a lobbistů na státní či veřejnou správu a možné ovlivňování trestních případů.
Čtěte také: Ištvan a spol. si stáhnou kauzy Nagyová a Vidkun. Bojí se prý o důkazy
„Budeme se samozřejmě zabývat i tím, jestli stávající situace není vyústěním těchto snah z minula a následných aktivit těchto lidí, nebo zda je to věc, která s tím nijak nesouvisí,“ uvedl Komár. „Za tímto účelem budeme činit patřičné kroky a budeme se dotazovat zainteresovaných osob, budeme je žádat o podání vysvětlení. Budeme samozřejmě žádat o podání vysvětlení jak policejního prezidenta (Tomáše Tuhého), tak jeho náměstka (Zdeňka Laubeho).“
Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Má mít oddělení pro organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu, nejzávažnější hospodářskou kriminalitu a korupci. Reorganizace vyvolala spory v koalici či justici, podle kritiků by změny mohly ovlivnit vyšetřování složitých kauz.