Záhada. Vědci našli nástroje starší než člověk
Převratný objev
Archeologové v Keni udělali převratný objev. Našli totiž kamenné nástroje staré přes tři miliony let, což z nich činí doposud nejstarší pracovní artefakty na světě a posouvají vědce ve znalosti pravěkých technologií o 700 tisíc let dále do minulosti. Zatím není zřejmé, kdo je jejich tvůrcem. Narušují tak teorii o tom, že první, kdo na světě používal nástroje, byl člověk. Roh Homo je totiž starý „jen“ asi 2,8 milionu let. Informovala o tom agentura AP.
„Už ve chvíli, kdy jsme nástroje objevili, jsme věděli, že se může jednat o nejstarší nástroje na světě. To, že jsou až tak staré, jak ukázala geologická analýza, jsme ale nečekali. Ohromilo nás to,“ řekl kanadskému deníku Toronto Star vědec Jason Lewis z newyorské univerzity, který spolu s kolegy publikoval studii o nálezu v americkém časopisu Nature.
The world's oldest stone tools have been found -- and they predate the oldest known humans: http://t.co/i6DDMP6dqG pic.twitter.com/tyx8tQKmze
— CNN International (@cnni)
21. květen 2015
U jezera Turkana na severu Keni vědci našli celkem 149 kamenných artefaktů s ostrými hranami, které se používaly zřejmě jako kladivo i kovadlina. Podle nich mohly být určeny na stahování zvířat z kůže a jejich zabíjení. Další nástroje mají hrany ostřejší, ty se mohly používat například na porcování.
„Používání ostrých nástrojů vzniklé třením kamenů o sebe bylo považováno za evoluční úspěch pravěkého člověka. Tímto nálezem je ale tato teorie narušena,“ uvedla vědkyně Sonia Harmandová. Stáří nástrojů vědci určili na 3,3 milionu let, což je o 700 000 let více, než doposud objevené obdobné artefakty.
Archaeologists have just discovered old tools in Kenya that predate early humans http://t.co/zr8EGXrOdG @MatthewPope pic.twitter.com/oveQgptrDd
— The Conversation (@ConversationUK)
21. květen 2015
World's oldest stone tools discovered in Kenya http://t.co/gZjkizLcl1 pic.twitter.com/JDiyFdUxTG
— Press TV (@PressTV)
21. květen 2015
„Nález nás posouvá v pochopení a popisu pracovních instrumentů mnohem dále do minulosti a současně narušuje naše přesvědčení, že to byl rod Homo, kdo první nástroje používal. Naopak je možné, že jejich majitelem byly rody jiné, s méně vyvinutým myšlením,“ uvedla profesorka antropologie Alison Brooksová z washingtonské univerzity.
Tvůrci nástrojů ale zatím zůstávají záhadou. V souvislosti s autorstvím vědci uvažují o dvou druzích vyhynulých hominidů Australopithecus afarensis či Kenyanthropus platyops. Nástroje jsou podle vědců natolik sofistikované, že věří, že jsou výsledkem delšího procesu zdokonalování nástrojů.