‚Co je to EU?‘ Známý dotaz ve skutečnosti položila jen tisícovka Britů

VĚDĚLI BRITOVÉ, O ČEM HLASUJÍ?

‚Co je to EU?‘ Známý dotaz ve skutečnosti položila jen tisícovka BritůNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Krátce po vyhlášení výsledků britského referenda svět obletěla zpráva, že se Britové horečně snaží zjistit „Co je to EU?“. Zpráva vycházela z dat internetového vyhledávače Google, podle nějž se zájem o tuto otázku trojnásobně zvýšil. Odpůrci brexitu z toho vyvozovali, že britští voliči při hlasování neměli dostatek informací. Nyní se však ukazuje, že otázku „Co je to EU?“ se ve skutečnosti snažilo „vygooglit“ méně než 1000 lidí.

Zprávy o tom, že Britové hlasovali o odchodu z EU aniž by věděli, co to ta EU vlastně je, vycházely z dat analytického nástroje Google Trends. Podle něj se po skončení referenda počet dotazů na téma „Co je to EU?“ více než ztrojnásobil, uváděly dřívější zprávy. „Mnoho Britů možná ani nevědělo, pro co skutečně hlasovali,“ interpretoval data Googlu americký deník The Washington Post.

Jak ale podotýká server International Business Times, důležité je zaměřit se primárně na absolutní čísla. Server s odvoláním na analýzu publikovanou na serveru Medium.com uvádí, že i když se počet dotazů zvýšil o stovky procent, v absolutních číslech pořád zůstává relativně nízký.

Například otázku „Co je to EU?“ na Googlu měsíc před referendem podle analýzy vyhledávalo celkem 8100 Britů. To znamená průměrně 261 za den. Pokud by se tedy zájem o tuto otázku po skončení referenda zvýšil trojnásobně, znamenalo by to, že se na ni ptala necelá tisícovka lidí. Tedy naprostý zlomek britské populace.

Marginálnost tohoto dotazu je zřejmá zejména ve srovnání s dalšími hesly, jež lidé na Googlu vyhledávali. Přehledně je to vidět v grafu, který ukazuje, jak lidé ve stejné době „googlili“ informace o populárním seriálu Hra o trůny nebo o fotbalovém šampionátu Euro 2016. Z grafu je zřejmé, že dotazů na téma „Co je to EU?“ bylo mnohonásobně méně.

Dezinterpretaci dat Googlu přitom nelze brát na lehkou váhu. Zprávy o tom, že Britové hlasovali o odchodu z Unie, aniž by věděli, co to ta EU vlastně je, totiž posloužily jako významný argument pro odpůrce brexitu. Ti potom výsledky referenda v některých případech interpretovali jako vítězství ignorance a nevědomosti.

Nad debatou okolo brexitu a některými argumentačními fauly se ostatně ve svém komentáři pozastavuje i komentátor serveru ECHO24.cz Martin Weiss. „Hloupí lidé, kteří jsou manipulovatelní obratnou demagogií, skupinovým myšlením a vlastními zbožnými přáními? Najdeme je všude, nejen mezi příznivci nám blízkých názorů,“ uvedl v textu, který si můžete přečíst ZDE.

Čtěte také: Strategie na Británii? Juncker zakázal lidem i neformální jednání o brexitu

Opatrná Merkelová: Zatím nevedeme formální ani neformální jednání o brexitu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články