Šluknovsko: peníze pro chudé končí v kapsách bohatých

boj se spekulanty

Šluknovsko: peníze pro chudé končí v kapsách bohatýchNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Daňoví poplatníci vydali loni na bydlení „sociálně potřebných“ pětkrát více než v roce 2007. Za první čtvrtletí letošního roku to byly už bezmála 3 miliardy, tedy o 1,3 miliardy víc než za stejnou dobu loni. Tři ministři, kteří v pondělí navštívili Šluknovsko, si od místních starostů vyslechli ostrou kritiku. „Peníze pro chudé končí v kapsách bohatých,“ prohlásil starosta Varnsdorfu.

V Česku není výhodnější byznys než byznys s chudobou. To tvrdí starostové obcí ze šluknovského výběžku, kam v pondělí přijeli rovnou tři ministři české vlády. Politiky na sever Čech pozvali tamní konšelé kvůli podle nich stále neřešeným problémům s „nepřizpůsobivými“.  Šluknovsko se před nedávnem nechvalně proslavilo rasovými nepokoji.

Sociálně demokratičtí ministři Milan Chovanec, Jiří Dienstbier a Michaela Marksová-Tominová navštívili i „sociální“ byty v jednom z rozpadajících se domů v proslulé Kovářské ulici ve Varnsdorfu. Divili se, že tam nájemník za špeluňku platí nájemné osm tisíc korun.

„Je to dokonalý byznys. Podnikatel se „sociálním“ bydlením koupí byt za sto tisíc, pronajme jej za deset tisíc měsíčně, takže za necelý rok má investici splacenou,“ potvrzuje Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni. Háček je v tom, že nájemné platí chudým stát v podobě příspěvků a doplatků na bydlení – a ty samozřejmě končí v kapsách zmíněných „sociálních“ podnikatelů. Loni vyplatilo ministerstvo práce a sociálních věcí na tento účel sedm a půl miliardy korun, šest let před tím to byla pouze miliarda a půl.

Začarovaný kruh

Podle starosty Varnsdorfu Martina Louky jde o začarovaný kruh. „Podnikatelé koupí byty, přivedou tam lidi, kteří jinde bydlení neseženou a kvůli nim jsou další byty v okolí neprodejné. A titíž podnikatelé je pak levně skupují,“ popisuje Louka vznik „vyloučené lokality“ neboli ghettta.

„Stát platí deset tisíc korun za byt, za který obec dá třikrát méně,“ tvrdí starosta nedaleké Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Podle něj by stát měl zavést cenové mapy, tedy limity pro sociální nájemné, podle toho kolik se v místě běžně platí.

Podle ministryně Marksové-Tominové by problémy s přemrštěným nájemným měla řešit novela zákona o hmotné nouzi. Úprava by podle ní mohla platit od příštího roku, podle političky by ale zákon mohla Sněmovna projednat i ve zrychleném režimu.

„Je zajímavé, že tři ministři přijedou zrovna deset dní před eurovolbami, ale třeba chtějí opravdu něco změnit,“ poznamenal starosta Linhart.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz