Asad leží Saúdům v krku. ‚Buď odstoupí, nebo bude odstraněn silou‘
Válka v Sýrii
Ádil Džubajr, ministr zahraničí Saúdské Arábie, trvá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada. „Buď odstoupí po politickém procesu, nebo bude odstraněn silou,“ řekl Džubajr pro americkou zpravodajskou televizi CNN. Potvrdil, že Saúdská Arábie zvažuje přímou vojenskou intervenci v Sýrii na podporu opozice, ale pouze pod případnou záštitou koalice vedené Spojenými státy.
„Bášár Asad odstoupí – o tom nepochybuji,“ prohlásil sebejistě saúdský ministr zahraničí. „Věřím, že Bašár Asad je slabý a věřím, že je vyřízený.“
Saúdská Arábie zvažuje možnost přímé vojenské intervence v Sýrii, kde armáda prezidenta Asada získává za intenzivní pomoci Ruska nad opozičními silami na vrh, alespoň v probíhající bitvě o Aleppo. Saúdové podporují syrskou opozici zatím jen nepřímo, ale již vyslali pozemní jednotky a stíhačky na tureckou vojenskou základnu. Svoji intervenci chtějí vést pod záštitou koalice vedené Spojenými státy.
Čtěte také: Saudové a Emiráty chtějí vyslat vojska do Sýrie
V první řadě se chce Džubajr pokusit řešit syrský konflikt za pomoci vyjednávání. „Když to ale nepůjde, bude to kvůli zatvrzelému postoji syrského režimu a jeho spojenců. Pokud se ukáže, že to tak je, bude zřejmé, že neexistuje žádná jiná možnost, jak odstranit Bašára Asada silou,“ řekl saúdský ministr.
Plánované jednání zástupců syrského Asadova režimu s opozicí zprostředkované OSN na přelomu ledna a února v Ženevě ztroskotalo už v zárodku. Opozice požaduje zastavení bombardování ze strany syrských a ruských leteckých sil. Rusové však tento požadavek odmítli. K rozhovorům by tak měli delegáti zasednout opět koncem února.
Čtěte také: Syrské rozhovory byly přerušeny, pokračovat mají 25. února
Mezitím však došlo v Mnichově k dohodě zástupců několika vlád, že do konce tohoto týdne by v Sýrii mělo být zahájeno příměří a umožněna rozsáhlá humanitární pomoc. Dohodu oznámil americký ministr zahraničí John Kerry se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ádil Džubajr označil dohodu za „velmi důležitou“.
Čtěte také: Dohoda z Bavorska: do týdne by v Sýrii mělo nastat příměří
CNN také upozorňuje, že pokud by Saúdská Arábie poslala do Sýrie svoji armádu, došlo by k přímému střetu s armádou Íránu, jejíž jednotky už v zemi operují ve prospěch prezidenta Asada. Vztahy těchto blízkovýchdních mocností jsou už tak velmi napjaté, obzvlášť po lednové popravě populárního šíitského klerika Nimra Bákira Nimra Saúdskou Arábií.
Čtěte také: Náboženská válka na Blízkém východě. Odvolaní diplomaté, hořící měšity
„Je to Írán, který zmobilizoval sektářské milice z Iráku, Afghánistánu, Pákistánu na podporu tohoto diktátora, nikoli Saúdská Arábie,“ řekl Džubajr s odkazem na Asada. „Írán je náš soused, ale sousedé musejí žít vedle sebe na základě principů dobrého sousedství a principu nevměšování se do cizích záležitostí.“