Čínští špioni pronikají do české politiky, varuje BIS
INFILTRACE ČÍNSKÝCH ŠPIONŮ
Špioni z Číny loni rozvíjeli v Česku svůj vliv a pronikali do státních a politických struktur. Za pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků sbírali zejména politické zprávy. Vyplývá to ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2014.
S ohledem na mezinárodní a vnitropolitickou situaci se BIS zaměřila nejen na sledování ruské moci na našem území, ale také na aktivity čínských zpravodajských služeb.
„V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků,“ píše se ve zprávě.
Loni kontrarozvědka popisovala, že do Česka přijíždějí z Číny a Ruska kromě zpravodajců krytých diplomacií i samostatní špioni, například akademici, turisté a podnikatelé. Snaží se prý o mediální a společenský vliv k podpoře ekonomických zájmů. Čína se věnuje hlavně využití ekonomických argumentů k podpoře svých politických zájmů, uvedla loni BIS.
Čtěte také: BIS: Rusko buduje v Česku novou Kominternu. Agentů má dost
BIS dříve také upozornila na rizika ohledně kybernetické bezpečnosti, zejména rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém trhu. „Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách,“ napsali zpravodajci.
Zveřejnění informací o čínské špionáži přišlo ve chvíli, kdy se český prezident Miloš Zeman na oficiální návštěvě v Číně setkal s čínským prezidentem a pozval ho na návštěvu do ČR, čímž posílil mezinárodní vztahy s asijskou velmocí, a také současně s informací, že nejstarší český fotbalový klub, pražskou Slavii, koupila čínská společnost CEFC China Energy Company Limited.