Samotné dítě s počítačem? To je jako nechat ho ve vykřičené čtvrti

Samotné dítě s počítačem? To je jako nechat ho ve vykřičené čtvrtiNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Děti do třinácti let by na Facebooku být neměly. Přesto je nejoblíbenější sociální sítí i mezi mladšími školáky. Nejrizikovější je ale podle expertů méně známá, ovšem i v Česku mezi mladými populární síť Ask.fm, založená před čtyřmi lety v Lotyšsku. Média ve Velké Británii, Irsku a Severní Americe ji spojovala s tragickými případy šikany.  

Britka Gabbi Dixová sehnala na konci minulého roku 11 tisíc podpisů pod petici žádající zákaz Ask.fm. Její čtrnáctiletá dcera Izzy se totiž oběsila poté, co několik měsíců na této sociální síti čelila vulgárním urážkám.

„Ask.fm i u českých dětí mezi třinácti a šestnácti lety vážně frčí a ty věci, co tam o sobě píšou, nejsou vůbec hezké,“ říká Tereza Zadražilová ze sdružení Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI), podle níž je Ask.fm v současnosti pro mladé nejrizikovější sociální sítí. Je možné se na ni totiž zaregistrovat anonymně a uživatelé si pak vzájemně kladou otázky, které často míří do intimních sfér.

„Anonymita je mnohdy jen domnělá, protože zběhlý uživatel internetu jejich totožnost může zjistit a sbírat údaje, které tam děti ve své naivitě prozradí,“ podotýká Zdeněk Záliš z NCBI. „Takže zdánlivě hravé otázky typu ‚jaké máš kalhotky‘, pak mohou končit drsnou šikanou či vydíráním,“ dodává Záliš, který upozorňuje, že děti se na Ask.fm někdy hlásí přes Facebook, takže jejich jména může kdokoli snadno zjistit. Podobně jako na Facebooku i na Ask.fm je oblíbenou „zábavou“ hodnocení profilových fotek, které tam děti dávají. A citlivější děti drsné verdikty nemusí unést.

Firma sídlící v Lotyšsku veškerou kritiku zpočátku ignorovala, poté zřídila oddělení, které slíbilo největší excesy řešit. Podobně jako v případě Facebooku, s nímž je spojována také řada sebevražd kvůli šikaně, ale společnost nemá pobočky v zemích, odkud oznámení přicházejí a kvůli jazykové bariéře jsou stížnosti často formálně zamítány jako neopodstatněné. „Sociální sítě přinášejí provozovatelům velké peníze a proto nemají zájem je příliš omezovat,“ míní Zadražilová z NCBI.

Ví, kam vaše dítě jde a s kým si píše

Za velký problém označují experti stále větší počet malých dětí, které získávají chytré telefony s připojením na internet. „Smartphone je jejich soukromou zónou, která je prakticky bez kontroly,“ varuje Michal Buzek z firmy Seznam, který  vystoupil v Senátu na úterní konferenci „Mobil – uživatel: kdo je chytřeší?“ Podle výzkumu Seznamu získávají české děti mobily většinou už ve druhé třídě základní školy a 60 procent žáků osmé třídy už má mobil s připojením k internetu. Václav Mach ze společnosti Microsoft upozornil na to, že děti do mobilů často stahují nebezpečné aplikace. „Ty se nabízejí zdarma a dítě netuší, že právě s touto rizikovou aplikací stáhne program, který trekuje, kde se dítě pohybuje, nebo sleduje jeho e-mailovou komunikaci,“ varoval Mach.

Podle Petera Porubského z Linky bezpečí vzrostl počet volání dětí, které upozorňují na problémy souvisejícími s internetem, za posledních sedm let více než desetinásobně. „Dítě, které necháte v pokojíku se svým počítačem, je na tom stejně jako byste ho zapomněli ve čtvrti červených luceren v Amsterdamu,“ prohlásil Porubský.

„Mobily máme všichni, ale skoro nikdo si ho nenastaví,“ podotkl Denis Gibadulin ze zastoupení Google. Ten upozornil na to, že nejen internet v počítači, ale i v mobilu lze použitím různým filtrů či blokačních programů nastavit tak, aby rizika na síti, kterým jsou děti vystaveny, značně omezily.  „Blokovat nemá cenu, protože děti se vždycky dostanou k někomu, kdo to blokované nemá,“ namítá Petr Šnajdr z firmy Eset. Podle něj je účinnější dětem vysvětlit, kde se na internetu nebezpečí skrývá.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz