Afghánský uprchlík se upálil ze strachu z deportace
Utečenec z Afghánistánu Kodajar Amini se upálil před zraky humanitárních pracovníků poté, co ho ohledně víz kontaktovaly australské úřady. Amini se bál, že ho z Austrálie deportují zpět, a tak se během videohovoru s organizací pro uprchlíky zapálil. Na následky zranění zemřel, uvedl The Guardian.
Australská pohraniční stráž potvrdila smrt v zemi žijícího hazárského Afghánce Kodajara Aminiho. Třicetiletý muž žil podle informací humanitární organizace pro uprchlíky Refugee Rights Action Network přechodně ve svém autě, když se dozvěděl o tom, že ho shání pohraniční stráž a policie.
#Australia: “My crime was that I was a refugee”-Khodayar Amini, 30. https://t.co/4tub3yCPhQ #Abyan #auspol #refugees pic.twitter.com/VWnXIkSOO5
— Sir U Bet I'm Gone❗️ (@johndory49)
20. Říjen 2015
„Mučili mě 37 měsíců a během této doby se mnou zacházeli tím nejkrutějším a nejméně lidským způsobem, porušovali moje základní lidská práva a vzali mi mou lidskou důstojnost,“ napsal podle The Independent Amini v jednom z dřívějších dopisů organizaci RRAN. „Zabili mě stejně jako mnoho mých přátel, jako Nasima Najafiho, Rezu Rezaje a Ahmada Ali Jaffariho.“
Amini propadl panice v okamžiku, kdy byl imigračním a policií pozván na výslech. V záchvatu strachu a beznaděje zavolal pracovnicím RRAN Sarah Rossové a Michelle Buiové, se kterými byl v kontaktu a řekl jim, že se obává deportace zpátky do Afghánistánu. Během videohovoru s nimi se po chvíli neúspěšného přemlouvání obou žen v slzách zapálil, na následky zranění později zemřel.
„Bohužel, naše snahy utěšit a zklidnit ho v tu byly chvíli zcela nedostačující v porovnání s jeho strachem a bezmocí, které pocházely z vidiny znovu zadržení a smrti v uprchlickém táboře,“ řekla podle The Guardian Michelle Buiová. Podle jedné z poboček imigračního úřadu Austrálie si od ledna do srpna letošního roku v tamních táborech samo ublížilo 74 uprchlíků.
Australskému imigračnímu úřadu i organizaci RRAN nebyl Kodajar Amini neznámý, v minulosti několikrát psal o příšerných podmínkách v zajateckých táborech. Když ho konečně opustil, začaly mu potíže se získáváním víz. Amini se po kontaktování úřady zalekl, že bude muset zpět do země, kde Taliban povraždil všechny jeho blízké. Po návratu by i jeho život jako život příslušníka národa Hazárů byl opět v ohrožení.
Smrt 30letého Afghánce potvrdila australská pohraniční stráž, podle The Guardian se ale stále čeká na výsledky pitvy. „Musí proběhnout detailní a nezávislé vyšetřování tohoto případu, abychom pochopili, proč tento mladý muž nezískal takovou podporu, kterou očividně potřeboval,“ řekla podle deníku senátorka Sarah Hanson-Youngová.