500, 600... Letos 800. Tolik lidí zemře na cestě do Evropy
nebezpečné středomoří
Ve vodách Středozemního moře zahynulo letos už přes 800 lidí, kteří chtěli v Evropě začít nový život. Situace se za poslední týdny rychle zhoršuje a OSN volá po okamžité reakci evropských států. Uprchlíci ze Sýrie, Mali, Eritrey, Libye a dalších zemí často svěří pašerákům své životy a úspory, aby dosáhli evropských břehů. Mnozí ale to štěstí nemají a namáhavou cestu na přeplněných lodích nepřežijí.
Jen v letošním roce už zemřelo na cestě přes Středozemní moře více než 800 lidí. Mnozí z nich přitom hledali útočiště před násilím kvůli konfliktům a občanské válce, která zuří v jejich domovských zemích. Za celý loňský rok zahynulo při cestě do Evropy 600 lidí a v roce 2012 to bylo 500 lidí, vyplývá ze zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
Především v posledních týdnech počet uprchlíků i pohřešovaných prudce roste. „Smrt více než 260 lidí za méně než deset dní za hrůzostrašných okolností je důkazem, že se krize ve Středozemním moři stupňuje,“ řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres. „Evropané musí přijmout opatření, aby se tato katastrofa ve druhé polovině roku 2014 už dále nezhoršovala,“ dodal Guterres.
Čtěte také: Utopenci na evropské hranici
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky ocenil úsilí maltských a italských lodí, které jen během víkendu 19. a 20. července zachránily 8000 lidí. Zároveň vyzval evropské státy k posílení záchranných operací a vypracování komplexního plánu, aby zabránili tragédiím, které se rok co rok odehrávají u evropských břehů.
Nemají dost jídla ani pitné vody
Mezi uprchlíky je také vysoké procento dětí, které rodiče poslali samotné za lepším životem. Cesta pře Středozemí trvá jeden až čtyři dny v závislosti na počasí. Uprchlíci často nemají dostatek jídla, pitné vody, o plovacích vestách ani nemluvě. Nejčastěji se utopí, někdy zemřou na udušení ve stísněných prostorách, někdy je zabijí sami pašeráci.
Počet těch, kteří chtějí zkusit štěstí a riskovat svůj život na cestě přes Středozemní moře, se každým rokem zvyšuje. V první polovině roku 2014 přijelo do Itálie, Řecka, Španělka a na Maltu 75 tisíc uprchlíků a migrantů. V předešlém roce to bylo 60 tisíc a v roce 2012 přijelo 22 500 lidí.
Od začátku července počet migrantů do Evropy vzrostl o dalších 21 tisíc. Organizace spojených národů navrhuje kvůli zhoršující se krizi zrychlit azylové řízení pro ty, kteří potřebují ochranu, a zavést alternativy k nebezpečným námořním cestám. Organizace by ráda viděla také více programů pro přijímání uprchlíků na základě humanitárních potřeb nebo soukromého sponzorství.