V Německu začala ostře sledovaná TV debata. Průzkum favorizuje Merkelovou před Schulzem
Kandidáti se střetnou v neděli
Rozčeřit vody dosud velmi klidné předvolební kampaně by mohla nedělní televizní debata dvojice uchazečů o post v čele německé vlády – současné kancléřky Angely Merkelové (CDU) a jejího vyzývatele Martina Schulze (SPD). Téměř dvě třetiny Němců jsou přesvědčeny o tom, že z duelu vyjde vítězně Merkelová. Debatní vítězství jejího vyzývatele ze sociální demokracie neočekává ani každý pátý dotázaný. Ukazuje to průzkum veřejného mínění pro televizi ARD.
Přesvědčení, že se Merkelové bude v devadesátiminutovém duelu dařit lépe, vyjádřilo 64 procent dotázaných. Naproti tomu Schulze jako favorita debaty vidí jen 17 procent lidí. Problematickým poznatkem pro jedenašedesátiletého politika může být především to, že vítězství Merkelové očekává i 48 procent příznivců jeho vlastní strany, její porážku jen 35 procent přívrženců sociální demokracie.
Schulzovi jde podle pozorovatelů o hodně. „Je to jedna z posledních šancí, které Schulz vůbec má,“ je přesvědčena politoložka z univerzity v Tübingenu Gabriele Abelsová. Podobně to vidí i řada dalších odborníků, podle nichž bez velmi přesvědčivého výkonu Schulze bude pro sociální demokraty prakticky nemožné v posledních třech týdnech kampaně dohnat současnou zhruba čtrnáctibodovou ztrátu na konzervativní unii CDU/CSU.
„Pro Schulze je to hlavní snažit se ukázat, že je skutečnou alternativou, že má jiný program. Merkelová bude zase sázet na kontinuitu a snažit se odrážet veškerou kritiku,“ podotýká Abelsová. Prakticky stejně to vidí i její kolega z univerzity v Düsseldorfu Stefan Marschall. „Role jsou už teď jasně rozdělené. Schulz bude útočit, Merkelová bude bránit. Jestli padne branka, se teprve uvidí,“ říká.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
O tom, že to tak vnímají i oba politici, svědčí i jejich zcela odlišné snahy týkající se počtu vzájemných debat a jejich formátu. Vyzývatel Schulz se chtěl s Merkelovou utkat několikrát v debatách volnějšího charakteru za účasti publika, německá kancléřka naopak trvala na jediné debatě pevně daného formátu a bez přítomnosti diváků.
Tvrdý způsob vyjednávání týmu Merkelové, která dokonce uvažovala i o tom, že se debaty vůbec nezúčastní, označil někdejší šéfredaktor veřejnoprávní televize ZDF Nikolaus Brender za vydírání. „Kancléřství požaduje pro kancléřku korzet, ve kterém se nemusí hýbat. A zároveň jeden pro Schulze, ve kterém se nesmí hýbat,“ řekl magazínu Spiegel.
Výsledkem vyjednávání, které je podle Merkelové běžné, je devadesátiminutová debata, kde oba kandidáty bude zpovídat čtveřice novinářů. V přímém přenosu ji v neděli od 20:15 bude vysílat dvojice veřejnoprávních – ARD a ZDF – i soukromých televizí – SAT.1 a RTL.
Oba politici se na duel, který bude podle odhadů sledovat 15 až 20 milionů lidí, už několik týdnů pečlivě připravují a spolu se svými týmy zkoumají každou možnou slabinu svého soupeře. Ve složitějším postavení je podle politoložky Abelsové Schulz, a to hned z několika důvodů.
Za prvé musí na rozdíl od Merkelové divákům dokázat, že by mohl být kancléřem. U Merkelové, která je v čele německé vlády už 12 let, podle ní voliči dobře vědí, co mají. Za druhé musí Schulz vyvážit útoky na kancléřku s vědomím, že sociální demokracie byla poslední čtyři roky součástí její koaliční vlády. „To je vždy těžká situace. A Merkelové se navíc daří mnohé otázky depolitizovat,“ říká politoložka, podle níž se to odráží i na zatím velmi poklidné a málo konfrontační předvolební kampani.
Za třetí podle ní šéf sociální demokracie, jehož jméno Merkelová ve většině svých veřejných vystoupení odmítá vůbec zmiňovat, musí vzít v potaz to, že proti sobě má ženu. „Musí útočit, ale nemůže to dělat takovým způsobem, jak by třeba konfrontoval mužské kandidáty,“ míní Abelsová, podle níž by se prudký útok mohl snadno otočit proti Schulzovi.