Ruský soud rozhodl: Savčenková je vinná z vraždy
ROZSUDEK NAD UKRAJINSKOU PILOTKOU
Ruský soud v pondělí uznal ukrajinskou vojenskou pilotku Nadiju Savčenkovou vinnou z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014 minometnou palbou na východě Ukrajiny. Obžaloba žádá pro čtyřiatřicetiletou Ukrajinku 23 let vězení, výši trestu však soudce zřejmě ohlásí až na závěr verdiktu, jehož čtení je naplánováno i na úterý. Savčenková trvá na své nevině. Na protest proti svému uvěznění vyhlásila před 18 dny hladovku.
Důstojnice a pilotka bojového vrtulníku podle obžaloby v červnu 2014 na východě Ukrajiny navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla Ukrajinka tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům. Sama Savčenková se hájí, že jen plnila svou povinnost a v řadách dobrovolnickém praporu Ajdar bojovala za vlast na ukrajinském území a neuznává právo Rusko ji soudit.
Informaci o tom, že soud shledal ukrajinskou pilotku vinnou, jako první přinesla ruská agentura TASS. Některé další zpravodajské agentury poté prohlášení dementovaly. Podle reportéra České televize Miroslava Karase soudce na začátku řekl, že Savčenková spáchala vraždu, ke které ji vedla nenávist k obyvatelům Luhanské lidové republiky, a citoval příslušné paragrafy.
Soudce Leonid Stěpaněnko uvedl, že Savčenková „spáchala vraždu jako členka skupiny osob podle předem domluveného plánu z důvodů nenávisti a záště (...) k rusky hovořícím lidem“. Za „organizátora vraždy“ označil ukrajinského poslance Serhije Melničuka jako tehdejšího velitele dobrovolnické jednotky Ajdar, ve které Savčenková bojovala s proruskými separatisty.
Výše trestu padne zítra
Rozsudek bude podle Rádia Svobodná Evropa platný až ve chvíli, kdy jej soudce dočte. K tomu dojde v úterý, kdy také padne výše trestu pro Savčenkovou. Při vynášení rozsudku ukrajinská pilotka zůstala sedět na lavici obžalovaných, ačkoli by podle pravidel měla stát. Později se procházela v kleci, v níž bývají v Rusku drženi obžalovaní, a podle ruských novinářů žertovala s obhájci.
Právník Savčenkové na svém Twitteru uvedl, že ukrajinskou pilotka bude odsouzena. „Bude uznána vinnou, dostane velký trest. Ale brzy se vrátí domů,“ napsal na svém Twitteru Mark Fejgin.
Приговор Савченко будет обвинительным, дадут большой срок. Но Надя скоро вернётся домой. Поддержите её на сегодняшних акциях #FreeSavchenko
— Mark Feygin (@mark_feygin) 21. března 2016
Verdikt měl původně padnout už 9. března, soud nicméně jeho vyhlášení odložil. Savčenková ve svém závěrečném vystoupení na začátku března před soudem předem oznámila, že se proti verdiktu neodvolá. To by podle médií mohlo urychlit její případnou výměnu za Rusy vězněné na Ukrajině. „Nepřiznávám se k vině ani neuznávám rozsudek ruského sodu. V případě odsouzení se neodvolám,“ uvedla ukrajinská pilotka.
Čtěte také:Savčenková je jako Milada Horáková
Vynesení verdiktu u soudu v pohraničním městečku Doněck u hranic s Ukrajinou provázejí podle novinářů mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Úřady se podle ruské televize obávají provokací a nepovolených demonstrací, a tak okolí soudní budovy v centru města ohradily. Přístupy střeží policie, speciální jednotky a kozáci.
Ruští pohraničníci podle ukrajinských médií nepustily k soudu ani zmocněnkyni ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Irynu Heraščenkovou: nehledě na diplomatický pas ji označily za bezpečnostní hrozbu a zakázaly jí vstup do Ruska na pět let. Heraščenková patří k ukrajinským vyjednávačům na mírových rozhovorech a je také členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy.
Mezinárodní podpora ukrajinské „hrdinky“
Marina Porošenko, manželka ukrajinského prezidenta Petro Porošenka, v pondělí napsala dopis manželce amerického prezidenta Baracka Obamy Michelle Obamové. V něm první dámu žádá, aby se připojila k mezinárodní kampani za osvobození Savčenkové. Informace byla zveřejněna na oficiálních stránkách ukrajinského prezidenta.
„Drahá Michelle, s nadějí očekávám, že se připojíte nejen k mezinárodní kampani za osvobození Nadiji Savčenkové, ale také dáte impuls k osvobození dalších ukrajinských občanů, včetně Olega Sencova, Alexandra Kolčenka, Hennadije Afansjeva a Achtěma Čijgoze a ostatních rukojmích ruského represivního stroje,“ píše se v dopisu.
K propuštění Savčenkové z ruského vězení minulý týden na summitu EU vyzval mimo jiné předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky tak učinil z českého podnětu vzneseného na summitu.
Savčenková, považovaná ve své vlasti za národní hrdinku, byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu. K jejímu propuštění na svobodu vyzývá Kyjev a Západ, Kreml však až dosud tyto výzvy ignoroval.