Bez kontaktu se světem. Student strávil ,erasmus‘ v KLDR

Sám mezi příznivci Kima

Bez kontaktu se světem. Student strávil ,erasmus‘ v KLDRNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Student z Belgie Alessandro Ford strávil jako první západní student necelý půlrok na univerzitě v Severní Koreji. Nesměl hrát týmové sporty, s nikým se příliš nemohl bavit a jednou za týden měl povolený telefonát s matkou. Po návratu se rozhodl o tom, jak s Korejci poslouchal Eminema a jak prožil rok v totalitní KLDR, říct světu.

Osmnáctiletý student z Belgie Alessandro Ford se stejně jako jiní mladí lidé lidé rozhodl vzít si před nástupem na vysokou školu tzv. gap year neboli rok volna, v tomto případě 4 měsíce. Narozdíl od ostatních je ale strávil v diktátorské Severní Koreji na univerzitě Kim Ir-sena v Pchjongjangu studiem korejštiny.

,,Zařízení kampusu bylo sparťanské. Záchod byl asijského typu, tedy dřepící, žádné buňkové sprchy – všichni jsme se museli mýt společně, v římském stylu,“ popisuje Ford britské BBC podmínky ve kterých čtyři měsíce žil a dodává, že k tomu si v Koreji zvykl i na Korejci velmi oblíbené sauny. V zimě, kdy teploty dosahují -20 stupňů, také netekla teplá voda. Pokoj, kde Ford bydlel, byl čistý a pohodlný, ale zařízený velmi stroze. Za čtyři měsíce od srpna do prosince student za ubytování, stravu a školu zaplatil v přepočtu 115 tisíc korun, tedy částku, která odpovídá pobytům v západních zemích.

Kromě ceny ubytování se podle Forda západu podobala i skladba studentů, kdy se na Kim Ir-senově univerzitě v hlavním městě soustřeďovala korejská elita, stejně jak to jako syn diplomata zažil na mezinárodní škole v Bruselu. Rodiče korejských studentů byli vysoce postavení členové ve straně nebo sloužili v armádě. Mladých lidí, kteří vyrostli v provinciích zde Ford zaznamenal jen pár.

S korejskými studenty na kampusu se sice bavit mohl, ale překážkou byl většinou jazyk. Jen málo místních umělo anglicky. ,,Mluvili trochu skoro o všem, ale vždy ze severokorejské perspektivy. Opravdu jsem přesvědčený o tom, že věřili tomu, co říkali. Například, že Severní Korea je zchudlá země, kterou utlačuje a pronásleduje Amerika,“ řekl Ford BBC.

City vyjadřují jinak

Ford chtěl při pobytu Korejce poznat i z jiné stránky. Jednou si s pár dalšími pouštěli nahlas hudbu amerického rapera Eminema. Korejští studenti nedokázali pochopit, proč Eminem zpívá pouze o sobě, sexu a drogách. ,,Měl by tvořit hudbu a texty o své rodině a své zemi, řekli po poslechu Fordovi.

,,Z toho, co jsem viděl a co mi řekli, Severokorejci jsou velmi puritánští. Sex před svatbou je nemyslitelný, popisuje Ford a dodává, že studenti kolem 20 až 25 let, se kterými se po škole bavil, ještě nepoznali sex. ,,Nikdy jsem na veřejnosti neviděl, že by se nějaký pár líbal nebo držel za ruce. Všichni mi říkali, že city vyjadřují jinými způsoby.“

Kromě toho také poznal, že Korejci nemají žádný smysl pro individualismus a nechápou ani potřebu být občas osamotě jako v západní společnosti. To Forda i poměrně izolovalo, jelikož kolektivních sportů a aktivit se nemohl účastnit. Belgičan neměl povolený kontakt ani s vnějším světem. Jediné, co mohl, bylo každý týden deset minut mluvit s matkou po telefonu.

Ford se v nepřístupné zemi neocitl poprvé. Když mu bylo 15 let, strávil tu dva týdny svých letních prázdnin díky svému otci, který byl členem Evropského parlamentu a se Severní Koreou udržoval diplomatické vazby. Tak se do země mladý student dostal i tentokrát.

Čtěte také: Kim Čong-un se bojí už i domácí hudby. Nařídil ji pálit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články