Savov jel vždy na hraně zákona. A má nepřátele
TAJEMNÝ PODNIKATEL
Policie se snaží vlivného podnikatele Františka Savova vypátrat. Novinář Miroslav Motejlek je s ním přitom v operativním kontaktu. Zná ho dlouho a sám tvrdí, že v něm nevidí takového lotra jako ostatní. Savov si podle něj osedlal tygra a nadělal si řadu nepřátel.
„Tušil bych, že bude spíš mimo Českou republiku. Pochopitelně, že od loňského zásahu pobývá výrazně častěji v Londýně,“ zmínil Miroslav Motejlek pro server ECHO24.cz. Policisté loni v září zasahovali v pražských Košířích, kde podnikatel vlastní tiskárnu Europrint. Podle kriminalistů se lidé kolem Savova dožadovali nadměrných odpočtů DPH a měli se tak obohatit minimálně o 780 milionů korun. Jenže navzdory této kauze ani své kontroverzní minulosti není podnikatel stíhán. A policie na něj ani nevydala zatykač, byť média v čele s Českou televizí v neděli večer tvrdila opak.
V databázi hledaných osob je byznysmen od 13. března, včera k jeho profilu přibyla také podobizna. „Naše stanovisko je jednoznačné. Vyhýbá se úkonům trestního řízení a z toho důvodu byl zařazen do databáze,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Savov se ale brání. Sice mu třikrát přišlo předvolání, ale vždy prý až po termínu, na který se měl dostavit.
Motejlek: Savov si určitě nadělal spoustu nepřátel
„S výjimkou služebních cest se zdržuji v Praze. Všechny policejní zásilky řádně přebírám, ale nechápu, proč jsou záměrně doručovány až po nařízeném jednání. Podle mého názoru tedy policie neměla žádný důvod vyhlašovat teatrální pátrání,“ vzkázal Savov přes svého mediálního zástupce.
Nicméně i Motejlek přiznal, že Savov je kontroverzní člověk. „Dlouhodobě jede na tygrovi a určitě si nadělal spoustu nepřátel. Je řada lidí, kteří mu chtějí něco vrátit. Jedna věc je, že pokud se člověk pohybuje takto na hraně, jsou jeho aktiva určitě lákadlem pro nějaké skupiny nebo osoby,“ uvedl pro ECHO24.cz.
O kauze má pochybnosti i Motejlek. „Jak jsem ho poznal, je to velmi inteligentní člověk. Neumím si představit, že by se dopustil toho, z čeho je obviňován, dožadoval se nadměrných odpočtů DPH. Protože ví, že je dlouhodobě sledován. Že by udělal takovou hloupost, to si neumím představit,“ prohlásil. Když už by podnikatel podváděl, cílil by prý na řádově vyšší částku, připojil novinář a majitel serveru Motejlek.com.
Nicméně i Motejlek přiznal, že Savov je kontroverzní člověk. „Dlouhodobě jede na tygrovi a určitě si nadělal spoustu nepřátel. Je řada lidí, kteří mu chtějí něco vrátit. Jedna věc je, že pokud se člověk pohybuje takto na hraně, jsou jeho aktiva určitě lákadlem pro nějaké skupiny nebo osoby,“ uvedl pro ECHO24.cz. „Vždycky jel na hraně zákona. Nevím, jestli zákon porušil, nebo ne. Využíval ale jeho plnou šíři. Jeho některé kroky v podnikání můžeme označit za kontroverzní,“ připojil.
Podivné obchody mediálního magnáta
František Savov patří díky svému vydavatelství Mladá fronta mezi hlavní mediální vlastníky v České republice. Kromě deníku E15, týdeníku Euro, časopisu Lidé a Země, dětských a odborných periodik převzal také TV Metropol. Podle magazínu Forbes byl v roce 2013 Savov 10. nejvlivnějším mužem v českém světě médií. Řadí se tak po bok Andreje Babiše a jeho skupiny MAFRA, Zdeňka Bakaly, vlastníka vydavatelství Economia, a Jaromíra Soukupa, majitele agentury Médea a vydavatelství Empresa Media.
Jméno Savov se však kromě podnikatelských aktivit často vyskytuje i v kauzách, při kterých se ztrácejí miliony.
Kromě vydavatelství Mladá fronta má Savov také investiční fond Maraflex, je akcionářem společnosti Harvestor Limited se sídlem na Kypru a majitelem českobudějovického pivovaru Samson. Jméno Savov se však kromě podnikatelských aktivit často vyskytuje i v kauzách, při kterých se ztrácejí miliony. Zatím však vždy chyběly důkazy.
František Savov v 90. letech začínal jako vlastník vydavatelské firmy Adore. První kritiku si vysloužil za podezřele výhodnou koupi vydavatelství Mladá fronta od Fondu dětí a mládeže. Mládežnické vydavatelství získal Savov coby reprezentant neznámé skupiny investorů od likvidátora svazáckého majetku Pavla Žáka za 22 milionů. Účetní hodnota majetku byla přitom 139 milionů. Žák byl v souvislosti s tímto privatizačním procesem majetku Svazu socialistické mládeže, do které patřilo také vydavatelství Mladá fronta, obžalován, jelikož prodával majetek pod cenou a pochybným firmám. Savov se k vlastnictví Mladé fronty přihlásil teprve v roce 2012, podle jeho vyjádření až potom, co vykoupil posledního minoritního akcionáře.
Jméno Savov figurovalo od roku 2004 v případě podivné transakce, která prošla přes všechny bezpečnostní pojistky České konsolidační agentury (ČKA) i ministerstva financí. Půl miliardy korun tehdy skončilo na účtu podnikatele s akciemi i realitami Miloše Skořepy. Peníze do švýcarské banky UBS přišly na číslo neexistujícího účtu a místo toho, aby je banka opět vrátila, dovolila je převést na Skořepův účet, odkud zmizely dál. Převod peněz z ČKA do UBS měl prý zprostředkovat právě František Savov.
Hlavní podezřelý svědkem
V této kauze byli v roce 2010 odsouzeni k pěti a půl a osmi a půl rokům vězení Miloš Skořepa a manažer dceřiné firmy ČKA Imob Jan Šik. Skořepa a Šik navíc museli uhradit škodu 96 milionů. František Savov, jenž měl obchod domluvit, vyvázl. Nebyly důkazy a Savov v kauze působil jen jako svědek. Státu se nakonec podařilo pod hrozbou žaloby a mezinárodní ostudy získat od UBS zpět alespoň 406 milionů korun.
František Savov, jenž měl obchod domluvit, vyvázl. Nebyly důkazy a Savov v kauze působil jen jako svědek.
O kontroverzní podnikatelský počin se postarala poradenská společnost Garris, ve které je Savov podílníkem. Této firmě zaplatily České dráhy v letech 2005 až 2007 čtyřiadvacet milionů za personální poradenství a audit. Když se tímto případem zabývala MF DNES, zástupci Českých drah, kteří vystřídali původní management, nevěděli, na jaké účely tyto peníze konkrétně šly.
Finanční potíže má také firma Legios. Společnost skupiny Legios Group Plc, kterou podle některých médií ovládá František Savov, dlužila Všeobecné úvěrové bance přibližně 235 milionů korun. Jako věřitel proto podala banka návrh na insolvenční řízení. Následné vyšetřování odhalilo v roce 2011 fiktivní obchody a pokus o daňové podvody. Policie se v souvislosti s tímto vyšetřováním začala zajímat také o Savova.
Savovův spor se státem
Savov vede kvůli společnost Legios s Českou republikou spor o zhruba 800 milionů korun odvedených na DPH. Generální ředitel firmy Radek Rybáček řekl, že nedostatek financí, se kterým se Legios potýká, je způsoben zejména postupem finančních úřadů, které zadržují firmě dlouhodobě vratky DPH. Peníze chtějí od státu zpět.
František Savov se kvůli razii ve firmě Legios dostal v roce 2010 do sporu se současným ministrem financím a předsedou strany ANO Andrejem Babišem. Upozornil totiž na spojitost Babiše a přímého nadřízeného vyšetřování, Jiřího Veselého. Tyto vazby vysvětli Savov tvrzením, že se Veselý stal později náměstkem protikorupční policie a od konce roku 2011 bezpečnostním ředitelem Babišova Agrofertu. Jak Babiš, tak i Veselý toto tvrzení však popřeli.
Boj s Babišem o Mladou frontu
S Babišem je Savov nyní ve sporu také kvůli názvu vydavatelství Mladá fronta a názvu deníku Mladá fronta DNES, který je součástí vydavatelství MAFRA. Obě společnosti se soudí už několik let o značku Mladá fronta.
Ve firmách okolo Františka Savova provedla policie rozsáhlé razie kvůli podezření na krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Zatčeno bylo deset osob. Obvinění podle odhadů získali svou trestnou činností až 780 milionů.
Naposledy se o Savova zajímala policie v září roku 2013 v souvislosti se spořitelním družstvem Artesa a v souvislosti s firmou Garris. Na účty některých firem v Artese proudily vratky DPH přeposílané z účtů East Media. Na firmu Garris Service byly napsány telefony a tzv. IP adresy počítačů, které měly oprávnění ovládat či nahlížet na účty některých společností, přes které peníze od státu tekly či si je přímo rozdělovaly. Ve firmách okolo Františka Savova provedla policie rozsáhlé razie kvůli podezření na krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Zatčeno bylo deset osob. Obvinění podle odhadů získali svou trestnou činností až 780 milionů. Savov mezi obviněnými nebyl.
ČTĚTE TAKÉ: Policie vydala zatykač na Savova, majitele Mladé fronty. Nemá jeho foto
ČTĚTE TAKÉ: Policie pátrá po podnikateli Savovovi. Už má i fotografii