Miniprase – vedlejší produkt čínského genetického inženýrství
"Každý si ho chtěl pochovat"
Čínský přední institut zabývající se genetikou vypěstoval jako neplánovaný vedlejší produkt jednoho výzkumu miniaturní prasátko. Zvíře velikosti jezevčíka chce prodávat jako domácího mazlíčka. Za alternativu psa nebo kočky lidé zaplatí v přepočtu kolem 30 tisíc korun.
,,Chceme naši práci také zhodnotit na trhu. Veškeré zisky použijeme na výzkum. Máme v plánu začít brát objednávky od zájemců a počkat, jak se poptávka vyvine,“ řekl Jung Li, technický ředitel institutu. Cena netradičního domácího mazlíčka nebude nejnižší a v přepočtu si majitel za ,,mikroprase“ zaplatí až 38 tisíc korun. Za poměrně vysokou cenu si zájemce bude moci dopředu vybrat barvu i pohlaví zvířete, jelikož mu je genetici jednoduše namíchají.
Světově uznávaný čínský institut BGI (Beijing Genomics Institute) v jihočínském městě Šen-čen chtěl malá prasátka, která neváží více než 15 kilogramů, původně používat jako výzkumné modely na kterých by testoval lidské nemoci. Mikroprasata, jak je institut nazývá, vznikla manipulací s geny prasečího plemene Bama, které dosahuje běžných velikostí a váhy kolem 40 kil. Vědci ve vývoji zárodků některé geny, v tomto případě růstové, potlačili a díky tomu pak vzniklo malé prase.
Dreaming of pig ownership? A Chinese genomics institute may be able to help. http://t.co/6Xe8SdvLdl pic.twitter.com/QFmCCL2NNZ
— Smithsonian Magazine (@SmithsonianMag)
3. Říjen 2015
Stejně jako u jiných genetických manipulací se i po představení nových mazlíčků v Číně objevily pochybnosti o etičnosti s genetickou modifikací buněk. ,,Je otázka, jestli bychom měli takto ovlivňovat život a zdraví jiných živočišných druhů na této planetě,“ řekl serveru Nature.com genetik Jens Boch z německé University Martina Luthera, který pomohl vyvinout metodu, díky které miniprasata čínští vědci vypěstovali. S nutností kontroly nad genetickou manipulací souhlasí i BGI.
Společnost nový druh zvířete představila na veletrhu v Šen-čenu a lidé si je zde hojně chovali a vyptávali se na pořizovací cenu. ,,Měli jsme v hale zdaleka největší dav lidí kolem našeho stánku. Lidé k nim ihned velmi přilnuli a každý si je chtěl pochovat,“ řekl serveru Li.