Dientsbier: Exekutorům z Moravy zakážu Prahu. A naopak

konec drancování dlužníků?

Dientsbier: Exekutorům z Moravy zakážu Prahu. A naopak 1
Domov
Sdílet:

Předseda legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD) chce výrazně omezit „cestování“ exekutorů. Podle jeho představ by napříště směli řešit případy jen ve svém regionu, takže například moravské exekutorské kanceláře by nesměly pracovat třeba v Praze a naopak. Podle kritiků ale princip takzvané teritoriality povede ke snížení konkurence a posléze ke zdražení služeb u bank či pojišťoven, protože se budou hůře dostávat ke svým pohledávkám.

Sobotkova vláda má letos v plánu hned dvě novely exekučního řádu. V druhé z nich bude šéf legislativní rady Jiří Dientsbier trvat na splnění koaliční dohody a zařazení zásady místní příslušnosti exekutorů.

„Je to jediný možný způsob, jak zajistit, aby si exekutoři navzájem nekonkurovali a neprali se o získání co největšího počtu exekucí, ale objektivně zajišťovali výkon soudního rozhodnutí se šetřením práv obou stran řízení, věřitele i dlužníka,“ uvedl pro ECHO24.cz Dienstbier.

Dodal, že mu jde o to, aby byla exekuce objektivní. „Soudce si také nikdo nevybírá podle toho, jestli soudní spor rozhodne podle jeho představ, tedy v neprospěch protistrany,“ tvrdí Dienstbier.

Konec drancování dlužníka?

Plán, podle kterého by exekutoři mohli dělat svoji práci jen ve svém regionu, rozděluje exekutorské kanceláře na dva tábory příznivců a odpůrců. Zastánci teritoriálního principu dokonce založili vlastní platformu, která v místní příslušnosti vidí šanci na stabilizaci profese. Argumenty mají obdobné jako Dienstbier.

„Exekutoři by jako úřední osoby přestali provádět obchodní činnost spojenou se získáváním exekučního byznysu, přestali by vést vzájemný konkurenční boj a předpokládáme, že by přestali mít i hlavní důvod drancování dlužníků takovými způsoby, které se vymykají nejen pravidlům morálky, ale i dikci zákona,“ stojí v textu platformy, pod nímž jsou podepsaní dva exekutoři z Kladna a Liberce Petr Kučera a Petr Polanský.

"Exekutoři by měli přestat vést vzájemně konkurenční boj."

Podle nich někteří jejich kolegové, aby se zalíbili věřitelům a získali další zakázky, se k takovým nemorálním činům uchylují.

„Exekutoři nesmějí být vzájemně si konkurujícími podnikateli usilujícími o získání co nejvíce exekucí. Má jít o zástupce státu objektivně vykonávající právo a šetřící práva jak věřitele, tak dlužníka,“ uvedli Kučera a Polanský.

Pozor na návrat mafiánských metod

Proti Dientsbierovým plánům se naopak postavil například Marcel Kubis z Exekutorského úřadu Šumperk. Tvrdí, že konečným důsledkem teritoriality může být to, že banky, mobilní operátoři nebo pojišťovny zdraží své služby.

"Devět milionů platících bude potrestáno za jeden milion neplatičů."

Kubis to vysvětluje tím, že velcí věřitelé si už nebudou moct vybírat z exekutorských kanceláří po celé republice a zadávat zakázky těm, s nimiž mají dobrou zkušenost. Podle Kubise to povede ke snížení úspěšnosti vymáhání dluhů – a proto se promítnou rizika s neplacenými pohledávkami do cen služeb.

„Devět milionů platících bude potrestáno za jeden milion neplatičů,“ uvedl pro ECHO24.cz šumperský exekutor Kubis. V případě malých věřitelů, kteří si exekutory vybírali třeba i na doporučení svých známých, upozorňuje Kubis před vymáháním pohledávek „státem neregulovaným způsobem“. Na mysli má i mafiánské způsoby.

„Můžeme očekávat návrat do doby, kdy právo určovaly skupiny z východního bloku, které využívaly různých nátlakových metod,“ dodal Kubis.

Co se nesmí zabavit

Zatímco Jiří Dientsbier chce svůj návrh na změnu exekučního zákona teprve připravit, jeho dva straničtí kolegové, poslanci Jaromír Tejc a Jaroslav Foldyna jsou o krok napřed. Předložili návrh, který stanovuje, co exekutoři nemohou zabavit.

Nová úprava by podle předkladatelů měla přispět k tomu, aby byly zabavovány pouze věci, které mohou sloužit k úhradě dluhu, a jejich zabavením není snižována důstojnost dlužníka.

"Do exekucí nezabavitelných věcí bude po změně zákona zařazeno kromě běžného oblečení a obuvi také obvyklé vybavení domácnosti, tedy mimo jiné postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, peřiny a ložní prádlo,“ řekl předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz