Jak integrovat uprchlíky? V Berlíně je posílají do muzea
Uprchlická krize
Nový program na integraci muslimských uprchlíků spustilo několik berlínských muzeí ve spolupráci s Nadací pro pruské kulturní dědictví. Společně chtějí migrantům z Blízkého východu zpřístupnit evropskou kulturu za pomocí přednášek o evropské kultuře. V rámci tohoto projektu by se měli zapojit i konkrétní žadatelé o azyl, kteří by ostatní muslimské návštěvníky provázeli v rámci komentovaných prohlídek v arabštině, píše Deutsche Welle.
Nový projekt už stihl několikrát překonat původně plánovanou kapacitu. Organizátoři hovoří až o tisícovkách uprchlíků, nadšeně toužících dozvědět se o původní evropské kultuře. Zájem o naučné semináře stejně jako tištěné příručky prý neustále roste, pracovníci nadace tak musí svou nabídku neustále navyšovat.
Prozatím stihli kulturní nadšenci připravit pro práci průvodce už devatenáct žadatelů o azyl z Blízkého východu, další tři tisíce údajně zůstávají na čekací listině. Jedním ze zaměstnaných průvodců je i Muhammad Subeeh, který se v rodné Sýrii před svým odchodem živil jako správce jednoho z místních muzeí. „Miloval jsem svou práci v Sýrii. Být průvodcem tady v Berlíne pro mě znamená něco jako návrat mého původního života,“ popsal nadšeně Syřan.
Německo neumožňuje novým žadatelům o azyl z Blízkého východu pracovat na plný úvazek, i tak ovšem počet skutečně podepsaných smluv na částečný úvazek nestačí pokrýt mnohonásobně vyšší nabídku ze strany uprchlíků. Pořadatelé museli dokonce k původní jedné prohlídce týdně přidat i jednu navíc.
„Tolik lidí jsme nečekali. Je tu velká potřeba po programu, který lidi naučí něco o životě v této kultuře,“ uvedl jeden z organizátorů prohlídek Robert Winkler. Ten plánuje do budoucna k současným arabsky namluveným prohlídkám přidat i mezinárodní, na nichž by se mohli potkávat nově příchozí žadatelé o azyl s rodilými Němci.
Projekt komentovaných prohlídek muzeí ovšem může v budoucnu narazit na nedostatek financí. Přestože německá vláda uvolnila oproti loňsku na programy pro uprchlíky trojnásobně více peněz, celkem 85 tisíc euro, představitelé Nadace pro pruské dědictví hovoří o neustálé nutnosti lepšího způsobu financování těchto aktivit. Spolehnout se tak zřejmě budou muset i na soukromé dárce.