Rukavice a dvojitý závoj. Oblékání hlídá náboženská policie

Svědectví syrských a iráckých žen

Rukavice a dvojitý závoj. Oblékání hlídá náboženská policieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Islámský stát zpřísnil pro ženy v Sýrii a Iráku povinnost zahalovat se. Ženy a dívky zvyklé pouze na šátek zakrývající vlasy musí nosit abáju – volný černý hábit, dvouvrstvý závoj zakrývající celý obličej a rukavice. Kdo se nepodrobí, toho potrestá všudypřítomná náboženská policie, píše The Guardian.

IS zveřejnil nová zpřísněná pravidla v únoru s cílem ujasnit „realitu života a posvátného bytí žen v Islámském státu“. Vyplývá z nich, že ženy mají vycházet z domu jen výjimečně a musí být zahalené a zakryté závojem. Dodržování hlídá Hisbah – náboženská policie. Procházejí města a pokud najdou ženu, která nemá rukavice nebo závoj, nabídnou jí ‚islámské šaty‘ a rukavice a doporučí, aby bez nich již nevycházela.

Někdy ženu odvedou na policii a drží ji, dokud si ji nevyzvedne její mahram – mužský ochránce. Tomu pak hrozí pokuta nebo trest bičováním. Jak fungují požadavky IS v reálném životě, popsaly pro Guardian ženy žijící v iráckém Mosulu, a syrských městech Rakka a Dajr az-Zauru.

Pediatrička z Mosulu Maha Salehová uvedla, že hodně žen se pokoušelo diktátu islamistů vzdorovat. Podrobily se, až když poznaly, že jim hrozí bití, ponižování a pokuty a trestáni jsou i jejich manželé.

„Přinutili všechny ženy nosit závoj, i když většina v Mosulu je zvyklá nosit jen hidžáb (šátek zahalující vlasy),“ popsala šestatřicetiletá pediatrička Salehová. „Když žena nemá závoj, Hisbah ji potrestá pohlavkem,“ dodala.

Odpor, o který se některé ženy pokusily, je podle ní marný. „Ze začátku některé lékařky odmítly nosit závoje a zahájily stávku tím, že zůstaly doma. Hisbah vzal sanitky, jeli k nim domů a silou je přivlekli do nemocnice,“ uvedla.

„Jedna moje kolegyně byla sama ve své ordinaci v nemocnici a závoj si sundala. Z ničeho nic do místnosti vtrhli dva členové náboženské policie, vyčetli jí, že nemá závoj a varovali ji, aby se to neopakovalo,“ vylíčila lékařka.

Čtěte také: V Íránu odmítli kontroverzní zákon o zahalování žen

Tolerantní Sýrie už neexistuje  

Podobné zkušenosti mají i ženy v syrských městech. Sýrie přitom platila za umírněnou zemi a syrské ženy měly větší práva, než ženy ze všech arabských států. Mohly se podílet na veřejném životě, studovat i pracovat. Absurdní zákazy řízení nebo zakrývání obličeje, známé ze Saúdské Arábie v Sýrii neplatily. IS vše změnil.

Dvacetiletá Sama Maherová žije v syrské Racce. Již několikrát ji zadržel Hisbah. Porušila totiž nařízení o tom, že každou ženu musí na veřejnosti doprovázet mahram. „Je to problém, žádného nemám. Je nás totiž pět sester,“ řekla v telefonickém rozhovoru.

„Musela jsem ukončit svoje studium v Aleppu, protože bez mahrama neprojdu přes kontroly a nemůžu z města odejít sama, jako jsem to dělávala dřív,“ dodala.

Nepoznám svou ženu

Problémy s uniformními černými hábity nemají jen ženy, ale i muži. Sabah Nadiem z Mosulu poukázal no to, že svou ženu na veřejnosti ani nepozná.

„Jednou jsem šel se ženou na nákupy a ztratila se mi v davu. Problém byl v tom, že všechny ženy měly závoj, tudíž nešlo poznat, která je moje. Měl jsem velký strach, že se spletu a půjdu za jinou. To by bylo hodně špatné, pokud bych se pak dostal do rukou Hisbahu. Nemohl jsem jí ani zavolat, protože mobilní síť nefungovala,” vyprávěl. 

Nakonec začal hlasitě volat jméno své ženy a manželé se v davu na tržišti našli.

V černém do školy i do nemocnice

Z přísných pravidel nejsou vyňaty ani děti. V muslimských zemích je běžné, že dívky začínají šátek nosit až v době dospívání. Islámský stát ale zavedl zahalování už na základních školách.

„Ředitelka řekla, že všechny dívky ze školy musí mít hidžáb. Tak jsem jim dala hidžáb,“ vylíčila Samar Hadíová, matka šestileté a sedmileté dívky, které chodí do školy v Mosulu. „Pak přišli s nařízením, že šátek musí nosit dívky ve čtvrtém, pátém a šestém ročníku. První a druhou třídu vynechali,“ dodala.

Čtěte také: Ženy se nemusí halit. Saúdský duchovní rozpoutal bouři

V syrském Dajr za-Zauru zašli islamisté ještě dál. „Malé holčičky na základní škole musí do čtvrté třídy nosit abáju a pak i závoj,“ řekla patnáctiletá Sali Issamová. „Ačkoliv učitelky v dívčích školách jsou ženy, tak ani studentky ani učitelky nemůžou ve třídě sundat závoj,“ dodala.

Na ‘dress code‘ se hledí i ve vypjatých situacích, jako je porod. „Když jsem měla rodit, jela jsem do nemocnice a i když bylo vedro, měla jsem závoj. Členové Hisbah stáli u vstupních dveří do nemocnice. Viděla jsem tam vyděšené nastávající matky, které neměly čas se zahalit závojem. Šokovalo mě, že nemohly vstoupit do nemocnice, dokud si nezakryly obličeje,“ uvedla Salah.

Pokuta a výprask

Pravidla omezují i cestování. V Mosulu ženy nesmí zůstat samy s řidičem v autobusu. Někdy proto musí vystupovat před svou cílovou stanicí. Co na tom, že domů to ještě mají daleko. Hisbah navíc autobusy zastavuje a kontroluje, jestli jsou v něm ženy správně oblečené a mají doprovod. Pokud tomu tak není, vykážou všechny cestující ven.

Čtěte také: Saúdský historik: Západním řidičkám tolik nevadí znásilnění

Zákazy zasahují i do ekonomické sféry. V Mosulu Islámský stát přikázal zavřít kadeřnické salóny pro ženy. Kadeřnice Nasir Samahová živila svým příjmem z kadeřnictví celou rodinu – její manžel je totiž nemocný. „Rozhodla jsem se svůj podnik otevřít navzdory zákazu, protože jsem neměla na jídlo pro děti a na léky pro manžela,“ vysvětlila. Zakrátko do jejich domu vtrhl Hisbah a Nasir i jejího muže odvedli k soudu. „Soudce rozhodl, že musím zaplatit pokutu 1 500 dolarů (cca 36 000 korun) a budu potrestána deseti ranami na chodidla v jedné ze soudních místností. Nikdy v životě jsem v takové situaci nebyla.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz